Přeskočit na hlavní obsah

Označení Portské se kalifornští vinaři dobrovolně vzdají

Portské jen z Porta

Tři kalifornská vinařství - Boyd Family Vineyards, Freemark Abbey a Jessup Cellars - oznámila, že se dobrovolně vzdají užívání označení Portské na etiketách svých fortifikovaných vín. Na užívání označení Porto - nejstarší vinohradnické apelace na světě - mají právo od podpisu obchodní dohody mezi Spojenými státy a Evropskou komisí z roku 2006.
Všechna tři vinařství dobrovolně souhlasila, aby podpořila úsilí kalifornského sdružení Napa Valley Vintners (NVV), kterého jsou členy, o uznání mezinárodní ochrany pro označení původu Napa Valley.

Důvodem je ochrana Napa Valley

Emma Swain, předsedkyně NVV a generální ředitelka vinařství St. Supéry Estate Vineyards & Winery, řekla: "Ochrana označení Napa je hlavní prioritou NVV. Pokud žádáme ostatní regiony, aby respektovaly naše jméno, musíme se chtít domluvit. Oceňujeme proto uvedená členská vinařství za tuto správnou věc a vyzýváme ostatní vinaře, aby se k tomu rovněž připojily."
Tuto zprávu ocenil i Vincent Perrin, generální ředitel Comité Champagne, které je trvalým spojencem NVV v globálním úsilí chránit a respektovat místní jména kvalitních vinařských oblastí. Napa Valley, Champagne a Porto jsou tři z původních signatářů transatlantické dohody o ochraně označení místa a původu vína z roku 2005.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…