Přeskočit na hlavní obsah

Hacknout vinici bude brzy výzva

Postřiky pod kontrolou

Vinař Richard Grünewald z vinařství Grünewald & Schnell z Worms-Horchheimu stříká vinnou révu s traktorem. Ale na jeho postřikovači jsou ještě senzory, které měří spotřebu pesticidů. Cílem Grünewalda je tuto činnost optimalizovat a dělat ji ekologičtěji a udržitelněji. 
Proto společně se studenty z Hochschule Worms vyvíjí aplikaci, která kontroluje, jestli postřik skutečně skončí na vinici a nezatěžuje nadbytečně okolí. "Nemám na tom žádný obchodní zájem, chci jen pracovat ekologicky," říká Grünewald.

Záznam a analýza dat 

Dělá to takhle: Tři senzory na traktoru měří, kolik je spotřebováno pesticidů. "Využitím prostorových dat lze navíc zjistit, jestli je postřik rovnoměrně rozložen na celé ploše vinohradu," vysvětluje aplikaci profesor Bernd Ruhland z Hochschule Worms. Aplikace také ukazuje vinaři na jeho traktoru, kolik každý den použil postřiku.
"V současnosti řešíme mechanický problém: máme na senzorech příliš mnoho pěny, která jejich měření ovlivňuje," říká Ruhland. Příští rok na jaře se proto bude aplikace znovu testovat v terénu.

Hacknout vinici

Grünewald vidí velkou příležitost v takzvaném "precizním zemědělství" řízeném pomocí počítače, který dokáže vše optimalizovat v souladu s místními podmínkami. "To je trend k větší profesionalizaci pěstitelství. Vytvořte precizní dokumentaci, jak révu vinnou pěstovat a předejte ji automatům. Ty se nemýlí," říká. Dokonce i počasí lze s pomocí digitálních technologií lépe predikovat a poskytovat lepší předpovědi pro hrozby plísňové infekce révy vinné.
Jenže to také bude přinášet rizika: "Teoreticky byste mohli hacknout vinici," říká Grünewald. Pěstitelé by mohli přijít o svá tajemství a proto se zdráhají svá data do systémů poskytovat. Proto je v regionu nad těmito novými postupy velké znepokojení.

Technologie umí víc, než si lidé přejí 

Hesenská Hoschule Geisenheim, proslulé německé výzkumné centrum vinohradnictví, poslední vývoj pozorně sleduje. Ale mnoho digitálních možnosti ještě není zralých pro praxi, vysvětluje ředitel ústavu pro všeobecné a ekologické vinohradnictví, Manfred Stoll.
Například senzory na traktoru by mohly měřit v listech obsahu dusíku a chlorofylu. Z toho by se daly vyvodit závěry o budoucím moštu, který bude určený ke zpracování na víno.
Stroje s sebou nesou velký potenciál rozvoje, říká Stoll. "Ale není to nutně tak, že vinaři vytvoří čím dál lepší vína, jen s pomocí strojů a aplikací mohou většinu procesů optimalizovat."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania