Přeskočit na hlavní obsah

Francouzský Loi Evin změněn, ne všechno je reklama na alkohol

Změny Loi Evin

Francouzští zákonodárci schválili minulé úterý změny v proslulém zákonu Evin, který reguluje reklamu na alkoholické nápoje. Představitelé vinařského průmyslu tuto změnu přivítali.
"Objasnění zákona Evin je významný pokrok," uvedl v prohlášení Forgeau Joel, prezident asociace Vin et Société, zastupující výrobce a obchodníky s vínem. Dodal, že odhlasovaný text "nezměkčuje zákon Evin, ale upřesňuje jeho aplikaci."
Tyto změny už v červnu navrhl Gérard César, osmdesátiletý francouzský senátor a bývalý vinař. "Hovoříte-li dnes v tisku o víně a místě jeho vzniku, nemůžete tím přeci propagovat alkohol," řekl César, když návrh předkládal. Návrh si úspěšně razil cestu Senátem, v srpnu však narazil na Ústavní radu a jeho návrhy byly zamítnuty.

V příštím roce o víně už bez obav

Nyní poslanci přijali velkou většinou změnu zdravotního zákona, jehož cílem je odlišit reklamu na alkoholické nápoje, přísně regulovanou od roku 1991, a enologické informace.
Oběma komorami schválená změna by měla vstoupit v platnost dnem vyhlášení zákona, pravděpodobně brzy v roce 2016.
"Vinařský průmysl je spokojen s tímto hlasováním," potvrdila Audrey Bourolleau, generální delegátka Vin et Société který si myslí, že "jakákoli zmínka o vína není nutně reklama".
"Regionální rada chce mluvit o vinařských stezkách, aniž by to bylo právní riziko," řekla a dodala, že nový zákon bude bránit "autocenzuře zejména televizních novinářů."

Vinařství versus zdraví

Reakce ministra zdravotnictví Marisola Touraine je k této reformě nepřátelská a lituje "hlubokého posunu v rovnováze zákona Evin.
K tomu Bourolleau říká, že "Francie utrácí jen 5 milionů EUR na prevenci alkoholismu, ale vinařský průmysl víno přináší 11 miliard EUR."
"Toto je dnes hlavní princip. Nestavme proti sobě zdraví a ekonomiku, ale pracujme společně na vzdělávání a poskytování informací," dodala.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…