Přeskočit na hlavní obsah

Francouzský Loi Evin změněn, ne všechno je reklama na alkohol

Změny Loi Evin

Francouzští zákonodárci schválili minulé úterý změny v proslulém zákonu Evin, který reguluje reklamu na alkoholické nápoje. Představitelé vinařského průmyslu tuto změnu přivítali.
"Objasnění zákona Evin je významný pokrok," uvedl v prohlášení Forgeau Joel, prezident asociace Vin et Société, zastupující výrobce a obchodníky s vínem. Dodal, že odhlasovaný text "nezměkčuje zákon Evin, ale upřesňuje jeho aplikaci."
Tyto změny už v červnu navrhl Gérard César, osmdesátiletý francouzský senátor a bývalý vinař. "Hovoříte-li dnes v tisku o víně a místě jeho vzniku, nemůžete tím přeci propagovat alkohol," řekl César, když návrh předkládal. Návrh si úspěšně razil cestu Senátem, v srpnu však narazil na Ústavní radu a jeho návrhy byly zamítnuty.

V příštím roce o víně už bez obav

Nyní poslanci přijali velkou většinou změnu zdravotního zákona, jehož cílem je odlišit reklamu na alkoholické nápoje, přísně regulovanou od roku 1991, a enologické informace.
Oběma komorami schválená změna by měla vstoupit v platnost dnem vyhlášení zákona, pravděpodobně brzy v roce 2016.
"Vinařský průmysl je spokojen s tímto hlasováním," potvrdila Audrey Bourolleau, generální delegátka Vin et Société který si myslí, že "jakákoli zmínka o vína není nutně reklama".
"Regionální rada chce mluvit o vinařských stezkách, aniž by to bylo právní riziko," řekla a dodala, že nový zákon bude bránit "autocenzuře zejména televizních novinářů."

Vinařství versus zdraví

Reakce ministra zdravotnictví Marisola Touraine je k této reformě nepřátelská a lituje "hlubokého posunu v rovnováze zákona Evin.
K tomu Bourolleau říká, že "Francie utrácí jen 5 milionů EUR na prevenci alkoholismu, ale vinařský průmysl víno přináší 11 miliard EUR."
"Toto je dnes hlavní princip. Nestavme proti sobě zdraví a ekonomiku, ale pracujme společně na vzdělávání a poskytování informací," dodala.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.