Přeskočit na hlavní obsah

Irské víno, malá fascinující říše


Irsko je příliš severně, kde se běžným odrůdám vitis vinifera ne vždy daří. Vzduch je zde vlhký a obloha působí jako nekonečně zatažená. Jenže klima se mění a v každé zemi jsou dobrodružné duše. Pokud jde o irské víno, přece jen by tu nějaký potenciál byl. Bezpochyby si dále budeme užívat dobrou irskou whisky a pivo, ale v nadcházejících letech nás už mohou šokovat dobrá irská vína.

Pěstují se zde zejména ovocité a bobulovité odrůdy, které dobře přežívají na chladných a mokrých místech. K odrůdám, kterým se v Irsku daří a jsou odolné, patří v současnosti stejně jako v Anglii modré Rondo, vyšlechtěné v 60. letech ve střední Evropě. Irům se líbí zejména jeho odolnost vůči plísním a mrazu. Existují i další, jako Gewurztraminer, Cabernet Sauvignon a Merlot, ale ty se obvykle pěstují zakryté.

Nalezneme zde zejména malé producenty produkující vína, která i bez organizování veřejných ochutnávek saturují poptávku nejbližšího okolí. Zajímavou postavou irského vinařství je David Llewellyn, který v 80. letech pracoval ve vinařství v Německu a v roce 2002 se rozhodl založit vlastní irskou vinici. Po několika pokusech a omylech vytvořil svoji značku Lusca Label podle města Lusc, 12 mil severně od Dublinu.

Jeho pozdní odrůdy využívají syntetické krytí, které chrání bobule před deštěm a drží teplo. Llewellyn dělá na farmě všechno ručně od zpracování až po stáčení vín. Dokonce množí rostlinný materiál, který mohou koupit a využít další. Jeho značka Wines of the Green se pomalu prosazuje i v zahraničí, ale budete-li chtít lahev jeho vína ochutnat, připravte si nejméně 45 EUR.

Také o vinice Thomas Walk Vineyard nebo o Longueville House v Mallow roste zájem. Přibylo i několik dalších menších a začala se vyrábět i medovina. V Kinsale v hrabství Cork se nachází mezinárodní muzeum vína.

Evropská komise už Irsko oficiálně uznala vinařskou zemí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…