Přeskočit na hlavní obsah

Irské víno, malá fascinující říše


Irsko je příliš severně, kde se běžným odrůdám vitis vinifera ne vždy daří. Vzduch je zde vlhký a obloha působí jako nekonečně zatažená. Jenže klima se mění a v každé zemi jsou dobrodružné duše. Pokud jde o irské víno, přece jen by tu nějaký potenciál byl. Bezpochyby si dále budeme užívat dobrou irskou whisky a pivo, ale v nadcházejících letech nás už mohou šokovat dobrá irská vína.

Pěstují se zde zejména ovocité a bobulovité odrůdy, které dobře přežívají na chladných a mokrých místech. K odrůdám, kterým se v Irsku daří a jsou odolné, patří v současnosti stejně jako v Anglii modré Rondo, vyšlechtěné v 60. letech ve střední Evropě. Irům se líbí zejména jeho odolnost vůči plísním a mrazu. Existují i další, jako Gewurztraminer, Cabernet Sauvignon a Merlot, ale ty se obvykle pěstují zakryté.

Nalezneme zde zejména malé producenty produkující vína, která i bez organizování veřejných ochutnávek saturují poptávku nejbližšího okolí. Zajímavou postavou irského vinařství je David Llewellyn, který v 80. letech pracoval ve vinařství v Německu a v roce 2002 se rozhodl založit vlastní irskou vinici. Po několika pokusech a omylech vytvořil svoji značku Lusca Label podle města Lusc, 12 mil severně od Dublinu.

Jeho pozdní odrůdy využívají syntetické krytí, které chrání bobule před deštěm a drží teplo. Llewellyn dělá na farmě všechno ručně od zpracování až po stáčení vín. Dokonce množí rostlinný materiál, který mohou koupit a využít další. Jeho značka Wines of the Green se pomalu prosazuje i v zahraničí, ale budete-li chtít lahev jeho vína ochutnat, připravte si nejméně 45 EUR.

Také o vinice Thomas Walk Vineyard nebo o Longueville House v Mallow roste zájem. Přibylo i několik dalších menších a začala se vyrábět i medovina. V Kinsale v hrabství Cork se nachází mezinárodní muzeum vína.

Evropská komise už Irsko oficiálně uznala vinařskou zemí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania