Přeskočit na hlavní obsah

Irské víno, malá fascinující říše


Irsko je příliš severně, kde se běžným odrůdám vitis vinifera ne vždy daří. Vzduch je zde vlhký a obloha působí jako nekonečně zatažená. Jenže klima se mění a v každé zemi jsou dobrodružné duše. Pokud jde o irské víno, přece jen by tu nějaký potenciál byl. Bezpochyby si dále budeme užívat dobrou irskou whisky a pivo, ale v nadcházejících letech nás už mohou šokovat dobrá irská vína.

Pěstují se zde zejména ovocité a bobulovité odrůdy, které dobře přežívají na chladných a mokrých místech. K odrůdám, kterým se v Irsku daří a jsou odolné, patří v současnosti stejně jako v Anglii modré Rondo, vyšlechtěné v 60. letech ve střední Evropě. Irům se líbí zejména jeho odolnost vůči plísním a mrazu. Existují i další, jako Gewurztraminer, Cabernet Sauvignon a Merlot, ale ty se obvykle pěstují zakryté.

Nalezneme zde zejména malé producenty produkující vína, která i bez organizování veřejných ochutnávek saturují poptávku nejbližšího okolí. Zajímavou postavou irského vinařství je David Llewellyn, který v 80. letech pracoval ve vinařství v Německu a v roce 2002 se rozhodl založit vlastní irskou vinici. Po několika pokusech a omylech vytvořil svoji značku Lusca Label podle města Lusc, 12 mil severně od Dublinu.

Jeho pozdní odrůdy využívají syntetické krytí, které chrání bobule před deštěm a drží teplo. Llewellyn dělá na farmě všechno ručně od zpracování až po stáčení vín. Dokonce množí rostlinný materiál, který mohou koupit a využít další. Jeho značka Wines of the Green se pomalu prosazuje i v zahraničí, ale budete-li chtít lahev jeho vína ochutnat, připravte si nejméně 45 EUR.

Také o vinice Thomas Walk Vineyard nebo o Longueville House v Mallow roste zájem. Přibylo i několik dalších menších a začala se vyrábět i medovina. V Kinsale v hrabství Cork se nachází mezinárodní muzeum vína.

Evropská komise už Irsko oficiálně uznala vinařskou zemí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.