Přeskočit na hlavní obsah

Německo: Druhá nejteplejší zima dělá vinařům velké starosti


Německá meteorologická služba uvedla, že letošní zima byla druhou nejteplejší od roku 1881, od kdy se datuji celostátní záznamy. Pouze zima 2006/2007 byla teplejší. Většina Evropy byla trvale pod vlivem extrémně mírného jihozápadního proudění. Na mnoha místech v Německu to znamenalo zimu bez zimy. Srážky a doba slunečního svitu byly výrazně vyšší než dlouhodobý průměr.

V prosinci, lednu a únoru teploty často přesahovaly až 15 ° C. Teploměr vyšplhal na nejvyšší hodnotu 16. února v Müllheimu s 21,5 ° C. Nejnižší teplotní hodnoty - kolem -14,7 ° C se vyskytly v Oberstdorfu 6. a 20. února. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší teplotou byl více než 35 ° C.

Slunce a málo srážek

Celková doba slunečního svitu 185 hodin překročila průvodních rekordních 153 hodin o dobrou pětinu. Slunce svítilo nejčastěji kolem jezera Starnberg s až 345 hodinami, nejméně na severu s méně než 100 hodinami.

Množství srážek letos v zimě překročilo klimatickou hodnotu o 23 procent. Namísto 181 mm/m² napršelo asi 225 mm/m². Nejvyšší denní součet byl zaznamenán v oblasti Schwarzwaldu. 2. února v Baiersbronn-Ruhestein pršelo 105,5 mm/m². V Braniborsku, Sasku-Anhaltsku a Duryňsku však některé stanice zůstaly po celou zimu pod 90 mm/m². V letošním roce byl sněhu všeobecně nedostatek. V nížinách napadl poprvé 27. února.

Ledové víno se stává vzácností

Kvůli mírné zimě ani jeden německý vinař letos nesklidil ledové víno. Ernst Büscher z Německého institutu pro víno v Bodenheimu říká, že v žádné ze 13 německých vinařských oblastí neklesla teplota na -7 ° C požadovaných pro jeho sklizeň.

Zemědělská komora Porýní-Falc registrovala v roce 2019 pouze 50 společností, jejichž vinice jsou vhodné pro možnou sklizeň ledového vína. Zima bez mrazů znamená velkou ztrátu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania