Přeskočit na hlavní obsah

Rumunské vinařství Cramele Recaş investuje do zvýšení produkce

Růst Cramele Recaş 

Rumunský producent Cramele Recaş je připraven investovat 2 miliony EUR, aby zvýšil svou kapacitu na 20 milionů lahví za rok kvůli "bezprecedentnímu" růstu exportu.
Toto 600 hektarové vinařství zvýšilo v roce 2014 meziročně obrat o 15% při tržbách 25 milionů €. Aby udrželo krok s poptávkou, oznámilo v listopadu plán na vybudování nové stáčecí linky. Růst prodeje mu umožnil zvýšit roční investice do vinic z 3,5 milionů EUR na 5 milionů EUR. Tyto úspěchy jsou přičítány průniku do sítí obchodních řetězců, ale i do prodejních sítí velkých on-trade obchodníků s vínem jako jsou Michel & Butler, Greene King, Adnams a Matthew Clarke.

Nárůst exportu

Na nárůstu poptávky se podílela i spolupráce s Penny Marketem. Právě to vedlo ke zvýšení investic do nových stáčecích linek, vinohradů i zaměstnanců. Tržby se v letošním roce dále zvýšily o 20% na 30 milionů EUR. 
Recas byla založena v roce 1998, jen do Británie vyváží 4,2 milionu lahví ročně a vína produkuje z velké části z původních rumunských odrůd jako jsou Fetească Neagră, Fetească Albă, Fetească Regală, Crâmpoşie selecţionată, Negru de Drăgăşani, Novac stejně jako Pinot Grigio. 
Produkce je dobře známá i v Česku a vína z Cramele Recaş často bodují i na tuzemských soutěžích. Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.