Přeskočit na hlavní obsah

Rumunské vinařství Cramele Recaş investuje do zvýšení produkce

Růst Cramele Recaş 

Rumunský producent Cramele Recaş je připraven investovat 2 miliony EUR, aby zvýšil svou kapacitu na 20 milionů lahví za rok kvůli "bezprecedentnímu" růstu exportu.
Toto 600 hektarové vinařství zvýšilo v roce 2014 meziročně obrat o 15% při tržbách 25 milionů €. Aby udrželo krok s poptávkou, oznámilo v listopadu plán na vybudování nové stáčecí linky. Růst prodeje mu umožnil zvýšit roční investice do vinic z 3,5 milionů EUR na 5 milionů EUR. Tyto úspěchy jsou přičítány průniku do sítí obchodních řetězců, ale i do prodejních sítí velkých on-trade obchodníků s vínem jako jsou Michel & Butler, Greene King, Adnams a Matthew Clarke.

Nárůst exportu

Na nárůstu poptávky se podílela i spolupráce s Penny Marketem. Právě to vedlo ke zvýšení investic do nových stáčecích linek, vinohradů i zaměstnanců. Tržby se v letošním roce dále zvýšily o 20% na 30 milionů EUR. 
Recas byla založena v roce 1998, jen do Británie vyváží 4,2 milionu lahví ročně a vína produkuje z velké části z původních rumunských odrůd jako jsou Fetească Neagră, Fetească Albă, Fetească Regală, Crâmpoşie selecţionată, Negru de Drăgăşani, Novac stejně jako Pinot Grigio. 
Produkce je dobře známá i v Česku a vína z Cramele Recaş často bodují i na tuzemských soutěžích. Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…