Přeskočit na hlavní obsah

Vinaři mají důvod k obavám: růst prodeje cideru podle čtvrtletní zprávy Rabobank

Cider na vzestupu 

Růst spotřeby cideru zejména v zemích Nového světa vrací tuto kategorii "zpět na mapu alkoholických nápojů," říká senior analytik Rabobank Marc Soccio ve zprávě Wine Quarterly Q3 2015, a je "skutečnou hrozbou" pro všechny ostatní kategorie alkoholických nápojů.
Spojené království zůstává největším trhem jablečného vína, protože spotřebovává dvě pětiny světové produkce, a to navzdory mírnému poklesu objemu v roce 2014. Mimoevropské země Nového světa, jako jsou USA, Jižní Afrika a Austrálie, jsou považovány za "další mety" pro cider, protože se zde trh rychle rozšiřuje. V USA se prodej jablečného vína ztrojnásobil, když od roku 2012 stoupl z asi 2,3 milionů kartonů až na 7,8 milionů v roce 2014.

Nová image a nová generace spotřebitelů cideru


"V posledních deseti letech cider urazil dlouhou cestu, aby se zbavil své staromódní image a spojil se s novou generací spotřebitelů", řekl Soccio.

Zpráva varuje výrobce vína, aby zhodnotili "současné a budoucí hrozby" jablečného vína, protože tato kategorie opět "vstupuje do první ligy alkoholového trhu".
Odhaduje se, že celosvětová spotřeba vína v roce 2014 klesla o 1%, zatímco celosvětová produkce vína klesla až o 5%, pro nižší úrodu v Itálii (-17%), Španělsko (-6%) a Chile (-18%).
"Spotřeba cideru by mohla být vyšší než piva, ale vinařský průmysl se musí vyrovnat s tím, že jablečné víno není jen hrozbou pro kategorii piva. Dopad může být stále jen okrajový, ale i vinařští producenti musí vážně uvažovat, co by mohlo přivést jejich současné a budoucí zákazníky na rozcestí", zdůraznil Soccio.
Ostatně - pivovary už dávno berou tuto hrozbu jako příležitost.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.