Přeskočit na hlavní obsah

Vinaři mají důvod k obavám: růst prodeje cideru podle čtvrtletní zprávy Rabobank

Cider na vzestupu 

Růst spotřeby cideru zejména v zemích Nového světa vrací tuto kategorii "zpět na mapu alkoholických nápojů," říká senior analytik Rabobank Marc Soccio ve zprávě Wine Quarterly Q3 2015, a je "skutečnou hrozbou" pro všechny ostatní kategorie alkoholických nápojů.
Spojené království zůstává největším trhem jablečného vína, protože spotřebovává dvě pětiny světové produkce, a to navzdory mírnému poklesu objemu v roce 2014. Mimoevropské země Nového světa, jako jsou USA, Jižní Afrika a Austrálie, jsou považovány za "další mety" pro cider, protože se zde trh rychle rozšiřuje. V USA se prodej jablečného vína ztrojnásobil, když od roku 2012 stoupl z asi 2,3 milionů kartonů až na 7,8 milionů v roce 2014.

Nová image a nová generace spotřebitelů cideru


"V posledních deseti letech cider urazil dlouhou cestu, aby se zbavil své staromódní image a spojil se s novou generací spotřebitelů", řekl Soccio.

Zpráva varuje výrobce vína, aby zhodnotili "současné a budoucí hrozby" jablečného vína, protože tato kategorie opět "vstupuje do první ligy alkoholového trhu".
Odhaduje se, že celosvětová spotřeba vína v roce 2014 klesla o 1%, zatímco celosvětová produkce vína klesla až o 5%, pro nižší úrodu v Itálii (-17%), Španělsko (-6%) a Chile (-18%).
"Spotřeba cideru by mohla být vyšší než piva, ale vinařský průmysl se musí vyrovnat s tím, že jablečné víno není jen hrozbou pro kategorii piva. Dopad může být stále jen okrajový, ale i vinařští producenti musí vážně uvažovat, co by mohlo přivést jejich současné a budoucí zákazníky na rozcestí", zdůraznil Soccio.
Ostatně - pivovary už dávno berou tuto hrozbu jako příležitost.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben