Cider na vzestupu
Růst spotřeby cideru zejména v zemích Nového světa vrací tuto kategorii "zpět na mapu alkoholických nápojů," říká senior analytik Rabobank Marc Soccio ve zprávě Wine Quarterly Q3 2015, a je "skutečnou hrozbou" pro všechny ostatní kategorie alkoholických nápojů.
Spojené království zůstává největším trhem jablečného vína, protože spotřebovává dvě pětiny světové produkce, a to navzdory mírnému poklesu objemu v roce 2014. Mimoevropské země Nového světa, jako jsou USA, Jižní Afrika a Austrálie, jsou považovány za "další mety" pro cider, protože se zde trh rychle rozšiřuje. V USA se prodej jablečného vína ztrojnásobil, když od roku 2012 stoupl z asi 2,3 milionů kartonů až na 7,8 milionů v roce 2014.
Nová image a nová generace spotřebitelů cideru

"V posledních deseti letech cider urazil dlouhou cestu, aby se zbavil své staromódní image a spojil se s novou generací spotřebitelů", řekl Soccio.
Zpráva varuje výrobce vína, aby zhodnotili "současné a budoucí hrozby" jablečného vína, protože tato kategorie opět "vstupuje do první ligy alkoholového trhu".
Odhaduje se, že celosvětová spotřeba vína v roce 2014 klesla o 1%, zatímco celosvětová produkce vína klesla až o 5%, pro nižší úrodu v Itálii (-17%), Španělsko (-6%) a Chile (-18%).
"Spotřeba cideru by mohla být vyšší než piva, ale vinařský průmysl se musí vyrovnat s tím, že jablečné víno není jen hrozbou pro kategorii piva. Dopad může být stále jen okrajový, ale i vinařští producenti musí vážně uvažovat, co by mohlo přivést jejich současné a budoucí zákazníky na rozcestí", zdůraznil Soccio.
Ostatně - pivovary už dávno berou tuto hrozbu jako příležitost.