Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z srpna 21, 2016

Indické kachny místo jihoafrických pesticidů

Kachní průvod jde do práce každý den Indičtí běžci nastupují do vinohradu v 9:45 Jihoafrické vinařství Vergenoegd ve Stellenboschi má 1.070 kachen indický běžec , které každé ráno před desátou zamíří v průvodu po otevření brány do vinic. Za jejich využívání sklízí vinařství od ekologů chválu, protože ve vinohradech odstraňují slimáky, šneky a další škůdce stejně spolehlivě, jako pesticidy. A kromě toho je tenhle kachní průvod vyhledávanou turistickou atrakcí. John Faure, jehož rodina vlastnila vinařství Vergenoegd od roku 1820, koupil prvních šest indických běžců kvůli regulaci škůdců v roce 1984. Jak se produkce zvětšovala, rostl i počet kachen.

Rostoucí novozélandské vinařství produkuje víc vína i odpadu

Desetitisíce tun matolin Důsledkům expanze vinařství v novozélandském Marlborough si všímá časopis NZFarmer a ptá se: kde končí odpad z vinařské produkce? Matoliny tvoří typicky čtvrtinu až pětinu tonáže celkové sklizně. V loňském roce s menší sklizní se odhadem vyprodukovalo v Marlborough 35.000 tun matolin a dalších 50.000 tun v předloňském roce. Protože výluhy z nevhodně uložených matolin mohou mít významný negativní dopad na půdu a spodní vody, roste tlak na vinařský průmysl, aby hledal řešení, jak s tímto odpadem nakládat. Matoliny Yealands Wine Group na kompostu Současné zkušenosti vinařů s firmami, které nabízejí komerční využití matolin, jsou ovšem tristní a podnikatele v tomto oboru raději ani nechtějí jmenovat.

Albánie chce vyvážet vína na německý trh a stát se členem OIV

Albánie chce s vínem do Německa Kordula Kovac, Monika Christmann a Edmond Panariti Edmond Panariti, albánský ministr zemědělství, rozvoje venkova a vodního hospodářství, se v Tiraně setkal s Kordulou Kovacem, poslancem německého Bundestagu, Monikou Christmann, prezidentkou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), a Manfredem Großmannem z University Geißenheim. Těžištěm setkání byla situace albánského vinařství a možnosti exportu albánských vín na evropské trhy, zejména na největší vinařský improtní trh světa, do Německa. Kromě prezentace mezinárodních odrůd Merlot, Cabernet nebo Ryzlink, které mají i v Albániii svou tradici, se Panariti pozastavil nad problematikou nemovitostí a rozdrobení vlastnictví pozemků, které bylo dříve překážkou rozvoje vinařství. Budoucí člen OIV "Dnes jsme produkci vína ve srovnání s předchozími roky zvýšili, přičemž máme 10.178 hektarů vinic s 17,2 milióny keřů révy, na kterých vypěstujeme 204.000 tun hroznů, z nichž vyprodukujeme 1

Vinobraní začalo i v Německu, poháry naplní burčák

Sklizeň zahájena V Neustadt an der Weinstraße začala v Německu oficiální sklizeň hroznů, ze kterých se vyrobí populární Federweißer, v Česku známý jako burčák, v Rakousku jako Sturm. Vinaři sklízejí ranou odrůdu Solaris tradičně ručně, bez použití mechanizace. V nadcházejících dnech začne sklizeň hroznů pro tento částečně zkvašený mošt s nízkým obsahem alkoholu i v ostatních vinařských oblastech. Hlavní sklizeň pro standardní vína by měla být zahájena v druhé polovině září. Rok postřiků Plocha německých vinic se dlouhodobě pohybuje těsně nad 100.000 hektary. Desetiletý průměr sklizní je devět milionů hektolitrů, přičemž roky 2013 a 2010 byly podprůměrné ročníky. Přestože letošní rok byl pro německé vinaře namáhavý , složitý a s velkou spotřebou postřiků - vydatné srážky, chladné jaro, padlí téměř ve všech regionech - pokud bude podzim slunečný a suchý, mohla by být letošní vína podle Deutsche Weininstitut dobrý ročník.

Portugalsko v plamenech, zasaženy i vinice

Požáry a dým ustupují Teprve před pár dny bylo na portugalském pobřeží po téměř dvou týdnech možné konečně dýchat, aniž by byl cítit kouř. Dramatická situace se od posledního zaznamenaného požáru z 6. srpna v severní části Portugalska a na ostrově Madeira začala zlepšovat.  V důsledků požárů však bylo hospitalizovaných více než 200 lidí a více než 1.000 je nyní mimo domov, 200 ztratilo domovy zcela a 116.000 hektarů země je spálených. Mnoho pěstitelů poté, co bojovalo s plísněmi a kroupami, vidí své vinice zcela nebo částečně zasažené požáry. Ale požáry mohou mít i další vliv na vinnou révu a víno.

Tisíce zájemců o online vinařský kurz University of Adelaide

Kurz pro laiky i profesionály Už 11.300 lidí se od 7. července přihlásilo do nového ročníku bezplatného online kurzu o víně na australské University of Adelaide. Od počátků tohoto kurzu se do něj přihlásilo více než 50 tisíc lidí z téměř 160 zemí světa, převážně ze Spojených států, Spojeného království a Austrálie. "Konzumenti mají zájem dozvědět se více o vínech, která pijí," řekla Kerry Wilkinson, profesorka enologie na univerzitě v Adelaide. Dodala, že do kurzu se přihlásili také mnozí, kteří pracují ve vinařském průmyslu. "Přehlédli jsme úplně, že existuje celá řada lidí, kteří pracují v oboru - od administrativních rolí přes marketing vína až po sommeliéry v obchodech a restauracích, kteří také potřebují odborné znalosti." Pochopení rozdílů přitahuje Kurz s názvem World of Wine: From Grape to Glass Mooc (massive open online course) zahrne také virtuální exkurzi ve vinařství Yalumba v Barossa Valley. Wilkinson řekla, že je ráda za zájem běž

Novinka na trhu. Vína pro psa i kočku

Proč pít sám? Pod tímto reklamním sloganem uvedla na trh společnost Apollo Peak ze severoamerického Colorada ke svým dvěma vínům pro kočky Pinot Meow a MosCATo dvě vína pro psy ZinFanTAIL a CharDOGNay.  Vína jsou nealkoholická a pro jejich produkci nebyly použité vinné hrozny. Oboje nemají zvířátka ráda a mohou být pro ně škodlivá.  Kočičí i psí vína jsou vyráběna z přírodní šťávy z ekologicky pěstované červené řepy a obsahují i šantu kočičí. Zatímco na člověka a další savce má šanta kočičí jen minimální účinky, pro její působení na kočky se jí někdy přezdívá „kočičí kokain.“