Přeskočit na hlavní obsah

Holografické interaktivní štítky proti falšování vína


Rumunský Národní úřad pro révu a vinařské produkty, Oficiul National al Viei si Produselor Vitivinicole (ONVPV) začal využívat nejnovější holografické štítky bezpečnostní tiskárny Eltronis, aby  propagoval původ svých regionálních vín a jejich chránil konzumenty před potenciálními padělky.
Nové štítky kombinují identifikovatelný a "vizuálně příjemný" holografický design značky se zabezpečením, včetně kódu a sériového čísla, které prostřednictvím smartphonů umožňuje ověření údajů online. Spotřebitelé mohou naskenovat QR kód, který je propojen s každou lahví vína. To jim poskytuje přístup k nejrůznějším informacím o původu a produkci vína a zajišťuje jeho pravost. 

Pokud naskenovaný štítek obsahuje neplatný nebo duplicitní kód, automaticky se upozorní ONVPV.
ONVPV dohlíží na správu vinic a vinařství v Rumunsku a podporuje tradici výroby vína.

Po celém světě se stále častěji objevují podvody s vínem, přičemž podvodníkům usnadňuje právě online prodej oklamat spotřebitele a zaměnit pravá vína za padělky. Přidáním holografické etikety na lahve s vínem se ONVPV snaží pomoci čelit tomuto trendu, podporovat původ regionu a budovat ochranu před potenciálními padělky.

Dorin Ştefan Duşa, generální ředitel ONVPV, vysvětlil, že "Holografická značení, která potvrzují původ a pravost vína, jsou důležitou součástí naší snahy o propagaci našich výrobců a velmi účinným nástrojem proti padělatelům. S naším nejnovějším designem etikety mohou spotřebitelé komunikovat mnohem snadněji prostřednictvím svých smartphonů, což jim umožňuje přístup k nejnovějším informacím o jejich vínech. To se ukazuje jako velmi populární a již to vedlo ke zdvojnásobení využití vinaři - a očekáváme, že tento vzestupný trend bude pokračovat."

Při výrobě tohoto nejnovějšího štítku využil jeho producent své zkušenosti s holografickými technikami a materiály získanými z ochrany vysoce zabezpečených identifikačních dokumentů. Holografický design obsahuje několik bezpečnostních prvků, což znemožňuje padělání, tvrdí Eltronis. S vysokou tepelnou, mechanickou a chemickou odolností nelze štítek odstranit bez jeho poškození. Kromě toho se pro proměnná data používá technika podpovrchového tisku, díky čemuž je štítek odolnější vůči případným změnám.

Pete Smallwood, manažer pro rozvoj podnikání společnosti Eltronis, uvádí: "Použití hologramů k identifikaci a ochraně produktů s geografickým původem je dobře známé díky jejich vysoce vizuálnímu efektu a okamžitému rozpoznání spotřebiteli. S přidáním QR kódu a nejnovějšími holografickými funkcemi přináší nejen větší dopad značky v obchodě, ale díky novému designu, který kombinuje to nejlepší z fyzické a digitální ochrany, byla jejich bezpečnost posunuta na jinou úroveň. Je skvělé vidět ONVPV, jak neustále investuje do svých bezpečnostních technologií, aby propagoval regionální produkty a zaujal jasný postoj k jejich padělání."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben