Přeskočit na hlavní obsah

Holografické interaktivní štítky proti falšování vína


Rumunský Národní úřad pro révu a vinařské produkty, Oficiul National al Viei si Produselor Vitivinicole (ONVPV) začal využívat nejnovější holografické štítky bezpečnostní tiskárny Eltronis, aby  propagoval původ svých regionálních vín a jejich chránil konzumenty před potenciálními padělky.
Nové štítky kombinují identifikovatelný a "vizuálně příjemný" holografický design značky se zabezpečením, včetně kódu a sériového čísla, které prostřednictvím smartphonů umožňuje ověření údajů online. Spotřebitelé mohou naskenovat QR kód, který je propojen s každou lahví vína. To jim poskytuje přístup k nejrůznějším informacím o původu a produkci vína a zajišťuje jeho pravost. 

Pokud naskenovaný štítek obsahuje neplatný nebo duplicitní kód, automaticky se upozorní ONVPV.
ONVPV dohlíží na správu vinic a vinařství v Rumunsku a podporuje tradici výroby vína.

Po celém světě se stále častěji objevují podvody s vínem, přičemž podvodníkům usnadňuje právě online prodej oklamat spotřebitele a zaměnit pravá vína za padělky. Přidáním holografické etikety na lahve s vínem se ONVPV snaží pomoci čelit tomuto trendu, podporovat původ regionu a budovat ochranu před potenciálními padělky.

Dorin Ştefan Duşa, generální ředitel ONVPV, vysvětlil, že "Holografická značení, která potvrzují původ a pravost vína, jsou důležitou součástí naší snahy o propagaci našich výrobců a velmi účinným nástrojem proti padělatelům. S naším nejnovějším designem etikety mohou spotřebitelé komunikovat mnohem snadněji prostřednictvím svých smartphonů, což jim umožňuje přístup k nejnovějším informacím o jejich vínech. To se ukazuje jako velmi populární a již to vedlo ke zdvojnásobení využití vinaři - a očekáváme, že tento vzestupný trend bude pokračovat."

Při výrobě tohoto nejnovějšího štítku využil jeho producent své zkušenosti s holografickými technikami a materiály získanými z ochrany vysoce zabezpečených identifikačních dokumentů. Holografický design obsahuje několik bezpečnostních prvků, což znemožňuje padělání, tvrdí Eltronis. S vysokou tepelnou, mechanickou a chemickou odolností nelze štítek odstranit bez jeho poškození. Kromě toho se pro proměnná data používá technika podpovrchového tisku, díky čemuž je štítek odolnější vůči případným změnám.

Pete Smallwood, manažer pro rozvoj podnikání společnosti Eltronis, uvádí: "Použití hologramů k identifikaci a ochraně produktů s geografickým původem je dobře známé díky jejich vysoce vizuálnímu efektu a okamžitému rozpoznání spotřebiteli. S přidáním QR kódu a nejnovějšími holografickými funkcemi přináší nejen větší dopad značky v obchodě, ale díky novému designu, který kombinuje to nejlepší z fyzické a digitální ochrany, byla jejich bezpečnost posunuta na jinou úroveň. Je skvělé vidět ONVPV, jak neustále investuje do svých bezpečnostních technologií, aby propagoval regionální produkty a zaujal jasný postoj k jejich padělání."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.