Přeskočit na hlavní obsah

Vinařský ročník 2020 globálně

Světová produkce vína v letech 2000 - 2020

Úterní tisková konference Paua Rocy, generálního ředitele OIV, přinesla první odhady letošní produkce vína. Po mimořádně vysoké produkci roku 2018 se již podruhé za sebou očekává, že objem světové produkce vína bude podprůměrný. Na základě informací ze 30 zemí, které se v roce 2019 na světové produkci podílely 84%, se globální produkce vína, bez šťávy a moštu, odhaduje v roce 2020 na 253,9 až 262,2 milionů hektolitrů, s odhadovanou střední hodnotou 258 mhl.

Za současná situace, kdy geopolitické napětí, změny klimatu a pandemie Covid-19 generují vysoký stupeň volatility a nejistoty na globálním trhu s vínem, není podle OIV odhad nižší produkce pro vinařský průmysl nutně špatnou zprávou. Mezi vývojem v jednotlivých zemích však panují značné rozdíly.

Severní polokoule

Objem produkce zemí Evropské unie se odhaduje na 159,0 mhl (+ 7 mhl a tedy +5 % ve srovnání s rokem 2019). Produkce Itálie se odhaduje na 47,2 mhl (-1 %), Francie 43,9 mhl (-4 %), Španělska 37,5 mhl (+11 %), Německa 8,9 mhl (+8 %), Portugalska 6,5 mhl (0 %), Rumunska 3,6 mhl (-7 %), Maďarska 2,9 mhl (+22 %), Rakouska 2,7 mhl (+10%/2019) a Řecka 2 mhl (-2 %). Odhad produkce pro Česko představuje 0,6 mhl, což by ve srovnání s loňským rokem znamenalo o +15 % vyšší produkci.

Mimo EU odhaduje OIV: Rusko 4,7 mhl (+2 %), Ukrajina 1,0 mhl (+1 %), Gruzie 1,7 mhl (-3 %), Moldavsko 1,2 mhl (-18 %) a Švýcarsko 0,9 mhl (-10 %).

Předpoklad produkce vinařů ve Spojených státech je 24,7 mhl (+1 %).

Údaje pro odhad produkce v Číně nejsou k dispozici.

Jižní polokoule

Na jižní polokouli, kde sklizeň skončila v první třetině roku 2020, jsou předběžné údaje o výrobě vína za toto období přesnější a spolehlivější. Pokud jde o objemy, je až na několik výjimek u hlavních producentských zemí zaznamenán silný pokles produkce vína. Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám je odhad produkce pro rok 2020 49 mhl (-8 % oproti roku 2019).

V Argentině kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám způsobeným El Niño poklesne produkce vína výrazně na 10,8 mhl (-17 %). Produkce Chile v důsledku sucha poklesne na 10,3 mhl (-13 %). Brazílie 2,2 mhl (0 %, avšak -15% než je pětiletý průměr).

Produkce v Jižní Africe, kde sklizně v letech 2018 a 2019 významně ovlivnilo sucho, se odhaduje na 10,4 mhl, což je zvýšení na normální úroveň.

Austrálie vlivem sucha a požárů registruje silný pokles objemu produkce na 10,6 mhl (-11 %). Produkce Nového Zélandu vykazuje opačný trend čtyřletého růstu na letošní úroveň 3,3 mhl (+11 % a +15 % ve srovnání s pětiletým průměrem).


Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben