Přeskočit na hlavní obsah

Čína jako nově objevená kolébka vinařství


Alkoholické nápoje nejsou jen luxusními potravinami, ale hrály také důležitou roli v kultuře a náboženství raných civilizací před tisíci lety. Lidé natufienské kultury na Středním východě vařili před 13 000 lety pivo vyrobené z divokých zrn a dalších rostlinných přísad. Naproti tomu 5000 let staré nálezy pivovarského náčiní a zbytků rmutu v severní Číně svědčí i o pokročilém umění vaření piva.

Mix piva, vína a medoviny

Ale co víno? "Alkohol a zejména hroznové víno hrálo na euroasijském kontinentu velmi důležitou roli po tisíce let," vysvětluje Peter Kupfer, sinolog z Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči. "Vznik všech euroasijských civilizací úzce souvisí s vývojem původně magické a později sociálně a nábožensky rituální kultury vína a alkoholu." Vědec zkoumá původ a vývoj vinařské kultury v Číně zhruba 40 let a nyní shrnul své poznatky v knize.

Podle dochovaných nálezů to není pivo, ale víno, které je nejstarším a nejrozšířenějším kulturním a rituálním nápojem lidstva. Důkazem toho jsou měděné tabulky pocházející z Jiahu v severní čínské provincii Henan. V roce 2004 objevili archeologové pod vedením Patricka McGovernema z University of Pennsylvania plavidla z doby kolem roku 7000 př.n.l., ve kterých se dokonce zachovaly zbytky fermentovaného nápoje. Další analýza odhalila, že tento nápoj je směsí piva, vína a medoviny. Byl vyroben z hroznů, rýže, medu a některých hub. O něco později, asi před 8000 lety, se začalo pěstovat víno v Gruzii, jak naznačují archeologické nálezy.

Obchod a rozkvět

Není náhodou, že možná nejstarší víno na světě se našlo v Číně. V té době zde rostla rozmanitá škála divokých druhů révy vinné. Dokonce i dnes je v Číně více než 40 druhů divoké vitis včetně 30 původních druhů. Ranné vinařství v Číně zažilo silný vzestup zejména v době bronzové, kdy členové kočovných kmenů Rong a Di pronikli do Číny z dnešního Íránu. "Tyto kmeny přinesly své vinařské umění ze střední Asie a starověké Persie do severní Číny, kde začaly pěstovat révu a obchodovat s vínem," uvádí Kupfer.

Následně se znalosti o vinohradnictví a výrobě vína rozšířily do dalších oblastí Číny a Eurasie. Nejen od rozkvětu Hedvábné stezky před dvěma tisíci lety, ale již od pravěku si euroasijské společnosti udržovaly kontakt a vyměňovaly si poznatky - byť na obrovské geografické vzdálenosti - o nejlepších způsobech výroby alkoholických nápojů. Dosud není známo, zda existuje přímá souvislost mezi místy prvních důkazů o výrobě vína v Číně a Gruzii. Podle dochovaných nálezů je to docela možné.

Nebeský nápoj

Na druhé straně je zřejmé, že alkohol hrál v čínské kultuře v průběhu tisíciletí důležitou roli. Zvláště u dynastie Zhou kolem roku 1100 před naším letopočtem. Alkohol byl považován za nápoj z nebe. "Představa byla taková, že alkohol je kosmický a univerzální fenomén s nebeským původem," vysvětluje Kupfer. Na druhé straně dostali lidé na výběr, jak pít alkohol. I konfucionismus se této myšlenky ujal. "Dokonce i dnes se lidé v Číně stále veselí, jak bylo předepsáno před 3000 lety v písemných pokynech o pohostinnosti," vysvětluje Kupfer.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .