Přeskočit na hlavní obsah

Čína jako nově objevená kolébka vinařství


Alkoholické nápoje nejsou jen luxusními potravinami, ale hrály také důležitou roli v kultuře a náboženství raných civilizací před tisíci lety. Lidé natufienské kultury na Středním východě vařili před 13 000 lety pivo vyrobené z divokých zrn a dalších rostlinných přísad. Naproti tomu 5000 let staré nálezy pivovarského náčiní a zbytků rmutu v severní Číně svědčí i o pokročilém umění vaření piva.

Mix piva, vína a medoviny

Ale co víno? "Alkohol a zejména hroznové víno hrálo na euroasijském kontinentu velmi důležitou roli po tisíce let," vysvětluje Peter Kupfer, sinolog z Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči. "Vznik všech euroasijských civilizací úzce souvisí s vývojem původně magické a později sociálně a nábožensky rituální kultury vína a alkoholu." Vědec zkoumá původ a vývoj vinařské kultury v Číně zhruba 40 let a nyní shrnul své poznatky v knize.

Podle dochovaných nálezů to není pivo, ale víno, které je nejstarším a nejrozšířenějším kulturním a rituálním nápojem lidstva. Důkazem toho jsou měděné tabulky pocházející z Jiahu v severní čínské provincii Henan. V roce 2004 objevili archeologové pod vedením Patricka McGovernema z University of Pennsylvania plavidla z doby kolem roku 7000 př.n.l., ve kterých se dokonce zachovaly zbytky fermentovaného nápoje. Další analýza odhalila, že tento nápoj je směsí piva, vína a medoviny. Byl vyroben z hroznů, rýže, medu a některých hub. O něco později, asi před 8000 lety, se začalo pěstovat víno v Gruzii, jak naznačují archeologické nálezy.

Obchod a rozkvět

Není náhodou, že možná nejstarší víno na světě se našlo v Číně. V té době zde rostla rozmanitá škála divokých druhů révy vinné. Dokonce i dnes je v Číně více než 40 druhů divoké vitis včetně 30 původních druhů. Ranné vinařství v Číně zažilo silný vzestup zejména v době bronzové, kdy členové kočovných kmenů Rong a Di pronikli do Číny z dnešního Íránu. "Tyto kmeny přinesly své vinařské umění ze střední Asie a starověké Persie do severní Číny, kde začaly pěstovat révu a obchodovat s vínem," uvádí Kupfer.

Následně se znalosti o vinohradnictví a výrobě vína rozšířily do dalších oblastí Číny a Eurasie. Nejen od rozkvětu Hedvábné stezky před dvěma tisíci lety, ale již od pravěku si euroasijské společnosti udržovaly kontakt a vyměňovaly si poznatky - byť na obrovské geografické vzdálenosti - o nejlepších způsobech výroby alkoholických nápojů. Dosud není známo, zda existuje přímá souvislost mezi místy prvních důkazů o výrobě vína v Číně a Gruzii. Podle dochovaných nálezů je to docela možné.

Nebeský nápoj

Na druhé straně je zřejmé, že alkohol hrál v čínské kultuře v průběhu tisíciletí důležitou roli. Zvláště u dynastie Zhou kolem roku 1100 před naším letopočtem. Alkohol byl považován za nápoj z nebe. "Představa byla taková, že alkohol je kosmický a univerzální fenomén s nebeským původem," vysvětluje Kupfer. Na druhé straně dostali lidé na výběr, jak pít alkohol. I konfucionismus se této myšlenky ujal. "Dokonce i dnes se lidé v Číně stále veselí, jak bylo předepsáno před 3000 lety v písemných pokynech o pohostinnosti," vysvětluje Kupfer.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…