26. března 2017

Vinice v Salta nejsou nízko ani blízko. Jsou nejvyšší na světě

3 km n.m.

Bodega Colomé
Založeno v roce 1831
Na světě existují místa, která v žádném případě nepřipomínají krajinu vhodnou pro pěstování révy. Taková je Salta - nejvyšší a nejsevernější zemědělská oblast Argentiny, která je dramatický strohá, protkaná kaňony, z nichž se tyčí zvrásněné výšiny. 
Přesto zde historie vinařství sahá až do roku 1550, kdy zde jezuitští misionáři zasadili jako první z Peru přivezenou révu. Jejich předchozí pokusy pěstovat ji v blízkosti Buenos Aires kvůli tamnímu horku selhaly. Zde v horách, s nižšími denními teplotami a letními příjemně chladnými nocemi, jejich experiment uspěl.

Daleko od měst

Na návštěvu vinařské oblasti Salta je potřeba hodně trpělivosti. Cafayate, hlavní středisko provincie, se nachází daleko od Buenos Aires. A místa s vhodnými podmínkami pro pěstování révy jsou i odtud ještě hodně vzdálené. Cestou do "vinných hor" se překonávají pískové a pouštní oblasti, kde nic kromě mohutných kaktusů neroste. 
Nejníže položené vinice za Cafayate začínají teprve v nadmořské výšce 1.700 metrů. Teď je třeba popadnou mačky, vytáhnou kyslíkovou masku a vyrazit na cestu do historického města Molinos a ještě 25 kilometrů dál k Bodega Colomé ve vinařské oblasti Salta. Zde v Alto Valle Calchaquí se vinná réva pěstuje až do nadmořské výšky 3.111 metrů, což je skutečný světový rekord.

Místní i mezinárodní odrůdy

V porovnání s ostatními vinařskými oblastmi Argentiny je oblast Salta s jejími 2.000 hektary vinohradů velice komorní. Pochází odtud ovšem jen jedno procento argentinské produkce. Věhlas místních vín založila bílá odrůda Torrontés Riojano, kterou nelze zaměňovat s původní odrůdou Torrontés pěstovanou se na severozápadě Španělska. Exoticky vonící hrozny odrůdy Torrontés Riojano dosahují svou aromatickou dokonalost i díky příkladné péči ve vinicích. Její pěstitelé zpracovávají hrozny ve sklepích, aby udrželi vrozenou výraznou svěžest a aromatickou vůni této odrůdy.
Bílá vína vypresovaná z odrůdy Torrontes Riojano nejsou jediným vrcholem vinaření v Salta. V unikátních nadmořských výškách dosahují vynikajíci formy i červené odrůdy Malbec, Syrah a Tannat, které se pyšní neuvěřitelnou barvou a koncentraci a stejně tak úžasné jsou jejich ovocitá cuvée.

Budoucnost začala

Vína ze Salta mají za sebou dlouhou historii. Ještě před několika lety jim chyběla struktura a rovnováha, protože jen nepopiratelně jedinečné přírodní podmínky podpořené vysokou nadmořskou výškou nebyly dostatečné. Velký posun však nastal ve znalostech, jak v těchto oblastech révu nejlépe pěstovat, zavlažovat a prořezávat. 
Od počátku 21. století lze pozorovat revoluci v kvalitě místních nalahvovaných vín. Dnes již zdejší vinaři umí využít speciální terroir v kombinaci s potenciálem, který skýtají tyto odrůdy. Pokud se jim podaří i nadále udržet pozoruhodnou kvalitu svých vín, shodují se znalci, že se Salta stane jednou z nejzajímavějších vinařských oblastí světa.