Přeskočit na hlavní obsah

Vinice v Salta nejsou nízko ani blízko. Jsou nejvyšší na světě

3 km n.m.

Bodega Colomé
Založeno v roce 1831
Na světě existují místa, která v žádném případě nepřipomínají krajinu vhodnou pro pěstování révy. Taková je Salta - nejvyšší a nejsevernější zemědělská oblast Argentiny, která je dramatický strohá, protkaná kaňony, z nichž se tyčí zvrásněné výšiny. 
Přesto zde historie vinařství sahá až do roku 1550, kdy zde jezuitští misionáři zasadili jako první z Peru přivezenou révu. Jejich předchozí pokusy pěstovat ji v blízkosti Buenos Aires kvůli tamnímu horku selhaly. Zde v horách, s nižšími denními teplotami a letními příjemně chladnými nocemi, jejich experiment uspěl.

Daleko od měst

Na návštěvu vinařské oblasti Salta je potřeba hodně trpělivosti. Cafayate, hlavní středisko provincie, se nachází daleko od Buenos Aires. A místa s vhodnými podmínkami pro pěstování révy jsou i odtud ještě hodně vzdálené. Cestou do "vinných hor" se překonávají pískové a pouštní oblasti, kde nic kromě mohutných kaktusů neroste. 
Nejníže položené vinice za Cafayate začínají teprve v nadmořské výšce 1.700 metrů. Teď je třeba popadnou mačky, vytáhnou kyslíkovou masku a vyrazit na cestu do historického města Molinos a ještě 25 kilometrů dál k Bodega Colomé ve vinařské oblasti Salta. Zde v Alto Valle Calchaquí se vinná réva pěstuje až do nadmořské výšky 3.111 metrů, což je skutečný světový rekord.

Místní i mezinárodní odrůdy

V porovnání s ostatními vinařskými oblastmi Argentiny je oblast Salta s jejími 2.000 hektary vinohradů velice komorní. Pochází odtud ovšem jen jedno procento argentinské produkce. Věhlas místních vín založila bílá odrůda Torrontés Riojano, kterou nelze zaměňovat s původní odrůdou Torrontés pěstovanou se na severozápadě Španělska. Exoticky vonící hrozny odrůdy Torrontés Riojano dosahují svou aromatickou dokonalost i díky příkladné péči ve vinicích. Její pěstitelé zpracovávají hrozny ve sklepích, aby udrželi vrozenou výraznou svěžest a aromatickou vůni této odrůdy.
Bílá vína vypresovaná z odrůdy Torrontes Riojano nejsou jediným vrcholem vinaření v Salta. V unikátních nadmořských výškách dosahují vynikajíci formy i červené odrůdy Malbec, Syrah a Tannat, které se pyšní neuvěřitelnou barvou a koncentraci a stejně tak úžasné jsou jejich ovocitá cuvée.

Budoucnost začala

Vína ze Salta mají za sebou dlouhou historii. Ještě před několika lety jim chyběla struktura a rovnováha, protože jen nepopiratelně jedinečné přírodní podmínky podpořené vysokou nadmořskou výškou nebyly dostatečné. Velký posun však nastal ve znalostech, jak v těchto oblastech révu nejlépe pěstovat, zavlažovat a prořezávat. 
Od počátku 21. století lze pozorovat revoluci v kvalitě místních nalahvovaných vín. Dnes již zdejší vinaři umí využít speciální terroir v kombinaci s potenciálem, který skýtají tyto odrůdy. Pokud se jim podaří i nadále udržet pozoruhodnou kvalitu svých vín, shodují se znalci, že se Salta stane jednou z nejzajímavějších vinařských oblastí světa.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.