Přeskočit na hlavní obsah

Nejlépe hodnocená zahraniční vína severoamerické vinařské soutěže pocházejí z Česka

GAIWC 2017

Severoamerická nadace Raise a Glass pořádá v new yorském Rochesteru vedle soutěží piva, lihovin a vín hobby vinařů také vinařskou profesionální soutěž Great American International Wine Competition. 
Letos v její porotě zasedlo 25 hodnotitelů z 9 zemí, kteří posuzovali více než 1000 vzorků vín z 12 zemí, kterým udělili ve čtyřech stupních 339 medailí: 21 Velký zlatých, 42 Zlatých, 160 Stříbrných a 226 Bronzových. 
Na pomyslném druhém stupni žebříčku medailových zemí stojí vinaři z Česka.

Výsledky soutěže

Great American International Wine Competition 2017
Grand Gold Gold Silver Bronze Total
Argentina
2
1 9 12
Australia

1 4 4 9
Canada
3 7 10 19 39
Czechia
2 8 21 30 61
France

1 4
5
Italy


1 2 3
New Zealand

1

1
Macedonia
1

1 2
Slovakia
4 7 18 26 55
Slovenia

1

1
United States
21 42 101 175 339
Total
33 68 160 266 527

Výrazná česká stopa

Kosík Vinařství z Tvrdonic, Víno Hrabal, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, Konečný winery, Drápalovo slámové víno, Vinařství Dalibor Osička, Rodinné vinařství Košut, Pavel Binder Rodinné vinařství, Spielberg CZ, Vican rodinné vinařství, Vinařství Čech, Vinařství Josef Valihrach, Vinařství Konečný, Vinařství Kovacs, Vinařství Maděřič, Vinařství pod hradem, Vinařství Štěpán Maňák, Vinařství U Kapličky, Vinné sklepy Lechovice, Patria Kobylí, Vinařství Novosedly Vinofol, Vinařství Vladimír Tetur, Zemědělské družstvo Němčičky a Znovín Znojmo.
Ve Spojených státech jsou na soutěžích běžně i kategorie ovocných nebo medových vín. I mezi nimi uspěli producenti z Česka, když na medaile dosáhla vína z produkce Hromčíkova medovina Elisa Dalibora Hromčíka z Nivnice a Šípkové víno Šárky Vybíralové.
Také mezi hodnotiteli byli zástupci z Česka: Ivana Kovaříková a Luboš Bárta.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.