Přeskočit na hlavní obsah

Propad globální spotřeby alkoholu bude nižší, tvrdí IWSR


Listopadová zpráva výzkumné organizace IWSR o spotřebě alkoholu je optimističtější, než její květnové vydání. Tehdy IWSR uvedla, že v důsledku pandemie a následných restrikcí dojde k procentuálně dvoucifernému poklesu spotřeby, která se na předkrizovou úroveň vrátí nejdříve v roce 2024.

Odhad poklesu globální spotřeby však nyní IWSR snížil na 8 % kvůli ekonomickým oživením na trzích, jako je Čína, a částečně mu pomohly i reakce mnoha podniků, které se odklonily od off-line prodejů k on-line obchodování a maloobchodní distribuci.

IWSR hodnotilo spotřebu alkoholu na 19 klíčových světových trzích včetně Austrálie, Brazílie, Kanady, Číny, Kolumbie, Francie, Německa, Indie, Itálie, Japonska, Mexika, Polska, Ruska, Jižní Afriky, Španělska, Thajska, Turecka, Velké Británie a USA.

Globální pohled

Mark Meek, generální ředitel IWSR Drinks Market Analysis, uvedl, že předpokládané údaje jsou pro odvětví "povzbudivé" a předpokládá, že se na předkovidovou úroveň by se tržby mohly vrátit dříve než v roce 2024. "S výjimkou národních a lokálních destilátů, jako jsou baijiu a shochu, se nápojový alkoholový obchod v 19 cílových zemích vrátí na úroveň roku 2019 dříve. Nasvědčují tomu nedávné dobré zprávy o úspěšném vývoji vakcíny," uvedl.

Ze všech zkoumaných trhů se v letošním roce očekává růst prodejů pouze ve Spojených státech a Kanadě, a to na více než 2%. IWSR očekává, že současně se i prodej alkoholu v Číně, kde ekonomické oživení překonalo zbytek světa, vrátí do normálního stavu. Na trzích Ruska, Austrálie, Japonska a Německa se očekává pokles objemu prodeje, bude však nižší než 5 %. Nicméně Indie a Jižní Afrika, které během pandemie zaznamenaly zásadní zákaz prodeje alkoholu, letos utrpí jedny z největších objemových ztrát.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.