Přeskočit na hlavní obsah

Meklenburské přímořské víno


Ani deštivé a bouřlivé počasí minulých víkendů nezabránilo soukromým vinařům v práci na vinicích tohoto regionu. Prořezávání vinic ve Weingut Schloss Rattey končí. Vinaři byly v akci už od poloviny ledna, ani za bouřlivého počasí práce nepřerušili.

Podle Stefana Schmidta ze sdružení soukromých vinařů a správce majetku zámku Rattey od začátku ledna prostříhali kolem 22 000 keřů, což je více než 70 procent z necelých pěti hektarů celkové plochy. Jako každý rok i letos se sjížděli příznivci vinaření, kteří se chtějí dozvědět mnohé o řezu i péči o révu.

Nový majitel vinařství Rattey v Inselmühle Usedom v současnosti na stávajícím provozu nic měnit nebude. V blízké budoucnosti se však počítá s rozšířením vinic a modernizací technologií. Protože se zde současně pěstují meruňky a broskve, plánuje se i další rozšíření sadů. Majitelé se spoléhají na synergické účinky při zpracování ovoce i hroznů révy.

Asociace se stará celkem o tři oblasti: záměk Rattey, hrad Stargard a Pasenow. V posledních dvou letech se vinařská oblast v Meklenbursku-Předním Pomořansku rozrostla na 13,5 hektaru. Kromě známých vinic v Rattey, zámku Stargard, Pasenow, Lodmannshagen a Loitz se nyní víno pěstuje také v Lancken-Granitz na Rügenu a obcích Mecklenburg, Rogeez, Philippshagen, Welzin a Parchow.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .