Přeskočit na hlavní obsah

Meklenburské přímořské víno


Ani deštivé a bouřlivé počasí minulých víkendů nezabránilo soukromým vinařům v práci na vinicích tohoto regionu. Prořezávání vinic ve Weingut Schloss Rattey končí. Vinaři byly v akci už od poloviny ledna, ani za bouřlivého počasí práce nepřerušili.

Podle Stefana Schmidta ze sdružení soukromých vinařů a správce majetku zámku Rattey od začátku ledna prostříhali kolem 22 000 keřů, což je více než 70 procent z necelých pěti hektarů celkové plochy. Jako každý rok i letos se sjížděli příznivci vinaření, kteří se chtějí dozvědět mnohé o řezu i péči o révu.

Nový majitel vinařství Rattey v Inselmühle Usedom v současnosti na stávajícím provozu nic měnit nebude. V blízké budoucnosti se však počítá s rozšířením vinic a modernizací technologií. Protože se zde současně pěstují meruňky a broskve, plánuje se i další rozšíření sadů. Majitelé se spoléhají na synergické účinky při zpracování ovoce i hroznů révy.

Asociace se stará celkem o tři oblasti: záměk Rattey, hrad Stargard a Pasenow. V posledních dvou letech se vinařská oblast v Meklenbursku-Předním Pomořansku rozrostla na 13,5 hektaru. Kromě známých vinic v Rattey, zámku Stargard, Pasenow, Lodmannshagen a Loitz se nyní víno pěstuje také v Lancken-Granitz na Rügenu a obcích Mecklenburg, Rogeez, Philippshagen, Welzin a Parchow.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný