Přeskočit na hlavní obsah

Champagne očekává rekordní rok 2022

Jestliže v roce 2021 dosáhl prodej Champagne historického maxima 5,7 miliardy Eur, očekává se, že o vánočních svátcích slavilo se sklenkou bublinek ještě více lidí. David Chatillon, předseda Union des Maisons de Champagne, řekl agentuře Reuters, že rok 2022 bude podle předpovědí dalším rekordním rokem pro tento prémiový nápoj. "Je velmi pravděpodobné, že tento rekord opět překonáme a rok 2022 bude novým rekordem šampaňského, pokud jde o obrat," řekl.

V loňském roce se prodalo 320 milionů lahví, když prudce vzrostl export po uvolnění pandemických omezení. Podle odhadů rok 2022 objemem toto číslo překoná, ale nepřekoná působivý rekord z roku 2007, kdy se prodalo 339 milionů lahví. Očekává se také, že rekordních hodnot dosáhnou exportní prodeje. Podle Chatillona načasování nárůstu naznačuje, že lidé přijímají život po pandemii.

Chatillon k tomu řekl: "Naši zákazníci jsou možná zasaženi inflací méně než ostatní, a od konce pandemie jsme si všimli, že se lidé chtějí bavit, chtějí dobré výrobky a otevření lahve šampaňského je samo o sobě oslavou." A dodal: "Naše první tři trhy, Spojené státy, Velká Británie a Japonsko, si vedou velmi dobře, stejně jako ostatní evropské destinace."

Chatillon také považuje letošní sklizeň vína v Champagne za "zázračnou," neboť o 45 % překonala pětiletý průměr. Oficiální údaje ukázaly, že oproti roku 2021, kdy byly vinice zničeny mrazem a plísní, se sklizeň zdvojnásobila.


Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.