Přeskočit na hlavní obsah

Champagne očekává rekordní rok 2022

Jestliže v roce 2021 dosáhl prodej Champagne historického maxima 5,7 miliardy Eur, očekává se, že o vánočních svátcích slavilo se sklenkou bublinek ještě více lidí. David Chatillon, předseda Union des Maisons de Champagne, řekl agentuře Reuters, že rok 2022 bude podle předpovědí dalším rekordním rokem pro tento prémiový nápoj. "Je velmi pravděpodobné, že tento rekord opět překonáme a rok 2022 bude novým rekordem šampaňského, pokud jde o obrat," řekl.

V loňském roce se prodalo 320 milionů lahví, když prudce vzrostl export po uvolnění pandemických omezení. Podle odhadů rok 2022 objemem toto číslo překoná, ale nepřekoná působivý rekord z roku 2007, kdy se prodalo 339 milionů lahví. Očekává se také, že rekordních hodnot dosáhnou exportní prodeje. Podle Chatillona načasování nárůstu naznačuje, že lidé přijímají život po pandemii.

Chatillon k tomu řekl: "Naši zákazníci jsou možná zasaženi inflací méně než ostatní, a od konce pandemie jsme si všimli, že se lidé chtějí bavit, chtějí dobré výrobky a otevření lahve šampaňského je samo o sobě oslavou." A dodal: "Naše první tři trhy, Spojené státy, Velká Británie a Japonsko, si vedou velmi dobře, stejně jako ostatní evropské destinace."

Chatillon také považuje letošní sklizeň vína v Champagne za "zázračnou," neboť o 45 % překonala pětiletý průměr. Oficiální údaje ukázaly, že oproti roku 2021, kdy byly vinice zničeny mrazem a plísní, se sklizeň zdvojnásobila.


Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben