Přeskočit na hlavní obsah

Konzumace zahraničních vín ve Španělsku prudce klesla


Pandemie SARS-CoV-2 ve Španělsku vážně ovlivnila poptávku po dovážených vínech. Historicky španělští spotřebitelé vždy upřednostňovali domácí značky před importovanými. Přesto podle údajů zveřejněných IWSR vzrostl v posledních pěti letech import o 8%, přičemž klíčovou hnací silou byl cestovní ruch. Tento růst poháněly italské značky, zejména Lambrusco a Vermouth, ale také francouzská vína.

"Jak jsme svědky na většině hlavních trhů s vínem, pandemie vyvolala útěk k místním a regionálním vínům," řekl Daniel Mettyear, ředitel výzkumu IWSR. "Očekáváme, že se import ve Španělsku bude v blízké budoucnosti potýkat s problémy, zejména proto, že cestovní ruch může po určitou dobu zůstat pod svou kapacitou."

Než udeřila globální pandemie, rakouský vinař Alzinger dobře rozšiřoval svou distribuci ve španělském maloobchodu a pohostinství. Veškerá jejich tvrdá práce byla bohužel výrazně zpomalena. "Naše prodeje na španělském trhu se v roce 2020 zhroutily," uvedl majitel Leo Alzinger. "Je to jednoduše proto, že jejich domácí průmysl dokáže uspokojit současnou nižší poptávku - nepotřebují dovážená vína."

Portugalská společnost Garrafeira Soares také utrpěla ztráty na několika evropských trzích včetně Španělska. "S výjimkou Irska, Kanady a Lucemburska zaznamenaly všechny naše exportní trhy poklesy," uvedl zástupce firmy. „Došlo k negativnímu dopadu na celé portfolio, zejména pokud jde o prémiové značky. Prodali jsme však dobré objemy našeho Malhadinha Red Wine 2017. V porovnání s rokem 2019 jsme zaznamenali nárůst poptávky po tomto produktu."

Alzinger je nicméně přesvědčený, že španělský dovozní trh se odrazí ode dna. "Vzhledem k našim dlouhodobým vztahům s naším španělským partnerem věříme, že po skončení pandemie dojde ke zlepšení."

Španělská ekonomika však byla pandemií silně zasažena, přičemž omezení měla vážný dopad i na odvětví cestovního ruchu a pohostinství. Analytici se domnívají, že oživení může trvat roky. "Obě tato důležitá průmyslová odvětví mají významný vliv na výkonnost trhu s nápoji ve Španělsku," uzavírá Mettyear.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.