Přeskočit na hlavní obsah

Konzumace zahraničních vín ve Španělsku prudce klesla


Pandemie SARS-CoV-2 ve Španělsku vážně ovlivnila poptávku po dovážených vínech. Historicky španělští spotřebitelé vždy upřednostňovali domácí značky před importovanými. Přesto podle údajů zveřejněných IWSR vzrostl v posledních pěti letech import o 8%, přičemž klíčovou hnací silou byl cestovní ruch. Tento růst poháněly italské značky, zejména Lambrusco a Vermouth, ale také francouzská vína.

"Jak jsme svědky na většině hlavních trhů s vínem, pandemie vyvolala útěk k místním a regionálním vínům," řekl Daniel Mettyear, ředitel výzkumu IWSR. "Očekáváme, že se import ve Španělsku bude v blízké budoucnosti potýkat s problémy, zejména proto, že cestovní ruch může po určitou dobu zůstat pod svou kapacitou."

Než udeřila globální pandemie, rakouský vinař Alzinger dobře rozšiřoval svou distribuci ve španělském maloobchodu a pohostinství. Veškerá jejich tvrdá práce byla bohužel výrazně zpomalena. "Naše prodeje na španělském trhu se v roce 2020 zhroutily," uvedl majitel Leo Alzinger. "Je to jednoduše proto, že jejich domácí průmysl dokáže uspokojit současnou nižší poptávku - nepotřebují dovážená vína."

Portugalská společnost Garrafeira Soares také utrpěla ztráty na několika evropských trzích včetně Španělska. "S výjimkou Irska, Kanady a Lucemburska zaznamenaly všechny naše exportní trhy poklesy," uvedl zástupce firmy. „Došlo k negativnímu dopadu na celé portfolio, zejména pokud jde o prémiové značky. Prodali jsme však dobré objemy našeho Malhadinha Red Wine 2017. V porovnání s rokem 2019 jsme zaznamenali nárůst poptávky po tomto produktu."

Alzinger je nicméně přesvědčený, že španělský dovozní trh se odrazí ode dna. "Vzhledem k našim dlouhodobým vztahům s naším španělským partnerem věříme, že po skončení pandemie dojde ke zlepšení."

Španělská ekonomika však byla pandemií silně zasažena, přičemž omezení měla vážný dopad i na odvětví cestovního ruchu a pohostinství. Analytici se domnívají, že oživení může trvat roky. "Obě tato důležitá průmyslová odvětví mají významný vliv na výkonnost trhu s nápoji ve Španělsku," uzavírá Mettyear.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný