Přeskočit na hlavní obsah

Víno a home office: pandemie mění distribuční kanály


Vinařský průmysl trpí uzavřením restaurací. Maloobchodníci ovšem zaznamenávají růst poptávky domácností a současně se víc vína prodává přes eshopy. 

Ernst Büscher z Německého vinařského institutu v Bodenheimu nedaleko Mainzu poukázal na to, že přímý obchod s vínem v těchto týdnech výrazně roste, naproti tomu velkoobchod a vývoz vykazují známky poklesu. Obchod s vínem v gastronomii se částečně zhroutil. Vinařská turistika, která se při přímých nákupech od vinařů stává stále důležitější, se z velké části zastavila. "Korona krize nastolila nové toky prodeje vína."

Maloobchod namísto gastro

Prodejci potravin jsou paradoxně spokojeni, zaznamenávají zvýšený objem prodeje. V období korona krize lidé pijí méně venku a kupují si zásoby domů. Podle Büschera stále neexistují spolehlivé údaje o vývozu. Korona krize také velmi ovlivnila vývoz do Spojených států, na které se už vztahovaly sankční sazby. Jen v lednu, a tedy ještě před krizí, byla hodnota vín vyvážených do Spojených států o 40 % nižší než v předchozím roce. Spojené státy jsou pro Německo vývozní zemí číslo jedna. V roce 2018 bylo do Spojených států vyvezeno přibližně 171 000 hektolitrů vína v hodnotě 71 milionů EUR.

Weinkontor Freund v Borgholzhausenu zmínil 30 až 35 procentní pokles velkoobchodního prodeje, což ovlivňuje především klasický velkoobchod s gastronomií, uvedl generální ředitel Dirk Röhrig. V síti stacionárních obchodů neexistuje jednotný obraz kvůli různým omezením v jednotlivých spolkových zemích. "Na trhu je velká nejistota, proto nakupuje mnoho spotřebitelů přímo v supermarketu."

Eshopy s vínem vykazují silný růst. Objednávky lahví do deseti eur se zhruba zdvojnásobily, uvedl Friedhelm Rosenow, generální ředitel internetového obchodu weine.de. V prémiové oblasti je vývoj poměrně stabilní. "Lidé pracují z domova a na konci dne chtějí pít dobré víno." Výrobci kartonových obalů zaznamenávají vysokou poptávku a značné vytížení balíkových služeb vede k delším dodacím lhůtám.

„Objednávky v obchodě pro koncové zákazníky se zvýšily o 70 až 100 %, téměř se zdvojnásobily,“ řekl Sedat Aktas, generální ředitel online obchodu geileweine.de z Mainzu, Tímto způsobem možná půjde kompenzovat ztráta v oblasti stravovacích služeb.

Ani degustace, ani vinařská turistika

Samotní vinaři také pociťují zvláštní situaci. Zatímco réva na vinicích letos svůj růst oproti dlouhodobému průměru až o dva týdny zrychluje, vinaře znepokojuje stagnace obvyklých distribučních kanálů. "Specializovaný obchod se téměř zastavil, včetně vývozu,“ řekla Hanneke Schönhals, rýnsko-hessenská vinařka z Biebelnheimu. Zrušení degustací je také bolestivé. Obchod se privátními zákazníky se ve srovnání s předchozím rokem zvýšil přibližně o 20 procent. "Můžeme říci, že lidé mají doma více času a touhy po víně."

Přímý prodej ale nedokáže zcela kompenzovat ztráty v gastronomii, řekl vinař Martin Tesch z Langenlonsheim an der Nahe. Vývoz do zemí mimo Evropu je také v šoku. Je velmi obtížné získat kontejnerový prostor směrem do Asie a náklady na dopravu prudce rostou. Tesch je ale optimistou a doufá, že se situace v létě znormalizuje. Na rozdíl od piva má víno tu výhodu, že je skladovatelné a na kvalitě časem ještě získává. "Víno není čerstvé mléko, nemusí se vypít rychle."


Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…