Přeskočit na hlavní obsah

Víno a home office: pandemie mění distribuční kanály


Vinařský průmysl trpí uzavřením restaurací. Maloobchodníci ovšem zaznamenávají růst poptávky domácností a současně se víc vína prodává přes eshopy. 

Ernst Büscher z Německého vinařského institutu v Bodenheimu nedaleko Mainzu poukázal na to, že přímý obchod s vínem v těchto týdnech výrazně roste, naproti tomu velkoobchod a vývoz vykazují známky poklesu. Obchod s vínem v gastronomii se částečně zhroutil. Vinařská turistika, která se při přímých nákupech od vinařů stává stále důležitější, se z velké části zastavila. "Korona krize nastolila nové toky prodeje vína."

Maloobchod namísto gastro

Prodejci potravin jsou paradoxně spokojeni, zaznamenávají zvýšený objem prodeje. V období korona krize lidé pijí méně venku a kupují si zásoby domů. Podle Büschera stále neexistují spolehlivé údaje o vývozu. Korona krize také velmi ovlivnila vývoz do Spojených států, na které se už vztahovaly sankční sazby. Jen v lednu, a tedy ještě před krizí, byla hodnota vín vyvážených do Spojených států o 40 % nižší než v předchozím roce. Spojené státy jsou pro Německo vývozní zemí číslo jedna. V roce 2018 bylo do Spojených států vyvezeno přibližně 171 000 hektolitrů vína v hodnotě 71 milionů EUR.

Weinkontor Freund v Borgholzhausenu zmínil 30 až 35 procentní pokles velkoobchodního prodeje, což ovlivňuje především klasický velkoobchod s gastronomií, uvedl generální ředitel Dirk Röhrig. V síti stacionárních obchodů neexistuje jednotný obraz kvůli různým omezením v jednotlivých spolkových zemích. "Na trhu je velká nejistota, proto nakupuje mnoho spotřebitelů přímo v supermarketu."

Eshopy s vínem vykazují silný růst. Objednávky lahví do deseti eur se zhruba zdvojnásobily, uvedl Friedhelm Rosenow, generální ředitel internetového obchodu weine.de. V prémiové oblasti je vývoj poměrně stabilní. "Lidé pracují z domova a na konci dne chtějí pít dobré víno." Výrobci kartonových obalů zaznamenávají vysokou poptávku a značné vytížení balíkových služeb vede k delším dodacím lhůtám.

„Objednávky v obchodě pro koncové zákazníky se zvýšily o 70 až 100 %, téměř se zdvojnásobily,“ řekl Sedat Aktas, generální ředitel online obchodu geileweine.de z Mainzu, Tímto způsobem možná půjde kompenzovat ztráta v oblasti stravovacích služeb.

Ani degustace, ani vinařská turistika

Samotní vinaři také pociťují zvláštní situaci. Zatímco réva na vinicích letos svůj růst oproti dlouhodobému průměru až o dva týdny zrychluje, vinaře znepokojuje stagnace obvyklých distribučních kanálů. "Specializovaný obchod se téměř zastavil, včetně vývozu,“ řekla Hanneke Schönhals, rýnsko-hessenská vinařka z Biebelnheimu. Zrušení degustací je také bolestivé. Obchod se privátními zákazníky se ve srovnání s předchozím rokem zvýšil přibližně o 20 procent. "Můžeme říci, že lidé mají doma více času a touhy po víně."

Přímý prodej ale nedokáže zcela kompenzovat ztráty v gastronomii, řekl vinař Martin Tesch z Langenlonsheim an der Nahe. Vývoz do zemí mimo Evropu je také v šoku. Je velmi obtížné získat kontejnerový prostor směrem do Asie a náklady na dopravu prudce rostou. Tesch je ale optimistou a doufá, že se situace v létě znormalizuje. Na rozdíl od piva má víno tu výhodu, že je skladovatelné a na kvalitě časem ještě získává. "Víno není čerstvé mléko, nemusí se vypít rychle."


Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania