Přeskočit na hlavní obsah

Vinaři v Burgenlandu mají strach o svou existenci


Burgenlandský hotel Sonnentherme v Lutzmannsburgu, obci s 850 obyvateli, během únorových prázdnin v navštívilo téměř 3 000 hostů a obsazenost některých hotelů byla až 95 procent. "Teď je to zde jako ve sci-fi románu, na ulicích jenom hvízdá vítr," konstatuje Christian Rohrer, starosta a vinař. 

Od poloviny března, kdy se kvůli korona krizi uzavřely termální lázně a hotely, se zastavil nejen cestovní ruch a gastronomie. "Prodej vína se zcela zhroutil, ale naše závazky stále musíme platit. Takhle dlouho vydržet nemůžeme," obává se Rohrer. Vinaři už psali federálním i zemským politikům a zástupcům zemědělské komory.

Andreas Liegenfeld, předseda vinařského sdružení Burgenlandu říká: "V Rakousku máme velké obavy." Přestože podle společnosti Österreich Wein Marketing on-line podnikání "rychle roste," Liegenfeld odhaduje, že pokles prodejů vína v gastronomii nahradí internetové obchody pouhou desetinou. Společnosti, které zásobovaly primárně obchody s potravinami, mají nyní menší ztráty než ty, které se zaměřovaly na export, restaurace a prodej na místě. "Proto nyní někteří na tržbách ztrácejí 80 i 90 procent," říká Liegenfeld.

Výpadek gastronomie a přímých prodejů

Gastronomie a přímé prodeje byly dosud trumfy vinařů z Lutzmannsburgu, říká Kerstin Rohrerová. "Tady ve vesnici jsou hlavně malí vinaři, kteří si cení osobního kontaktu se zákazníky." Rohrerová provozuje se svou rodinou PR agenturu a malé vinařství. Jako pojištěná ale v současné době nemůže počítat s podporou z fondu útrap. Dosud totiž neexistuje žádná podpora pro vinaře zaměstnané jen na částečný úvazek. "Vytvořený fond útrap pomáhá v současnosti pouze podnikatelům na plný úvazek,“ potvrzuje starosta Christian Rohrer.

On a jeho vinařští kolegové požadují "k odkladům plateb a půjčkám zvláštní platby navíc" a zákaz dovozu, aby přežili obtížné období. Nikolaus Berlakovich, prezident zemědělské komory Burgenlandu, popisuje fond útrap jako "první důležitý krok." 

Fond útrap je v první fázi

"Potřebujeme však další podpůrná opatření, jako jsou pružnější předpisy pro dodatečné výdělky i pro pojištěné osoby." Navrhl již odpovídající opatření na federální úrovni. V současné době se pracuje na rozšíření pokynů. Jak vysoká bude podpora, zatím ale nelze odhadnout, říká Berlakovich.

V pondělí byla zahájena první fáze fondu útrap v zemědělství a lesnictví, zřízeném federální vládou. Nyní se začalo s podáváním žádostí o pomoc v nouzi. Druhá fáze podpory ještě je zpracovávána federální vládou. V každém případě by tato druhá fáze měla být spuštěna už příští týden.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…