Přeskočit na hlavní obsah

Pod taktovkou ruských miliardářů vzniká nová vinařská skupina


Ruští miliardáři a blízcí spolupracovníci prezidenta Vladimíra Putina Gennadij Timčenko a Jurij Kovalčuk rozšiřují akvizicí vinařství Inkerman, jednoho z největších krymských producentů vína, svoje působení ve vinařském průmyslu.

Inkerman bude už třetím velkým vinařstvím, které obchodníci získali, a zařadí se tak k významnému krymskému producentovi šumivých vín Novyj Svit, založeném v roce 1878 princem Lvem Golicinem, a k ruskému vinařství Divnomorskoe v Gelendžiku u Černého moře, které jim kupodivu prodal Boris Titov, vlastník známého producenta šumivých vín Abrau Dyurso, které od roku 1891 vedl stejný Lev Golicin. Tato vinařství jsou nyní součástí Timčenkem a Kovalchukem vytvořené společnosti Moey Wino.

Inkerman s loňskou produkcí 11,5 milionu lahví zůstal po anexi Krymu v roce 2014 jedním z mála krymských vinařství, které zůstalo pod kontrolou zahraničních investorů. Jeho majiteli byli finský Hartwell Capital, čínská skupina Pan Chung a ukrajinský podnikatel Valerij Šamotij.

Prodej za prodejem

V roce 2017 se tito majitelé dostali do konfliktu se sevastopolskými regionálními úřady, požadujícími ukončení smluv na pronájmy vinic. Skupina proto v roce 2019 prodala vinařství Inkerman krymskému vinaři Valeriji Zacharinovi. 

"Plánujeme nové investice do rozvoje značky," řekl tehdy Zacharin a dodal, že také uvažuje o výsadbě nových vinic a o restrukturalizaci portfolia. V době nedostatku vody na zavlažování vinic to byl odvážný plán. "Inkerman je jednou z nejstarších krymských značek. Ruský trh, na který máme přístup, je obrovský," doufal Zacharin.

Začátkem tohoto roku vinařství Novyj Svit oznámilo plány na rozšíření. Přestože má Moey Wino nyní ve svém portfoliu řadu prestižních vinařství, může být pro ně i tak obtížné proniknout do první desítky hráčů na trhu. Podle Inna Golfand, partnera v NEO Center, jedné z předních ruských zemědělských poradenských agentur, bude muset Moey Wino zvýšit svou celkovou produkci až čtyřikrát, pokud chce na trhu zaznamenat úspěch. Bude také muset značně investovat do modernizace a propagace.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.