Přeskočit na hlavní obsah

Nečekané sněžení v Bordeaux nezpůsobilo žádné škody


Podle zprávy vydané Counseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux poškodil sníh v Bordeaux révu jen minimálně. Nezvyklé počasí přineslo na konci března francouzskému regionu horké slunečné dny, které v dubnu vystřídal mráz a sníh.

Zpráva konstatuje: "V důsledku mírné zimy a obecně dobrého počasí mají vinice v Bordeaux oproti předchozím letům asi dvou týdenní náskok. V závislosti na poloze vinic a vysázených odrůdách se již pupeny začínají otevírat nebo se již objevují první listy. V této fázi růstového cyklu je réva mrazem velmi zranitelná."

Zde je záznam počasí:
Noc ve čtvrtek 26. března: Mráz vážně zasáhl několik hlavních francouzských vinařských oblastí. Přes záporné teploty ne několika místech byly vinice v Bordeaux mrazu ušetřené.

Pátek 27. a sobota 28. března: dva slunečné dny s teplotami nad 17 ° C a tedy 7 ° C nad sezónním průměrem.

Pondělí 30. března: Týden začal kouzelným sněžením, ale venkovní teploty byly nad nulou, takže ihned tající sníh nezpůsobil poškození pupenů ani mladých listů.

Noc 30. března: Teploty pod 0 ° C způsobily jen nepříliš rozsáhlé lokální škody.

Na základě předchozích zkušeností místní pěstitelé rozmístili ve vinicích různé přístroje na ohřev vzduchu, aby tím případným škodám sami předešli.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…