Přeskočit na hlavní obsah

Chilští vinaři naléhají na vládu, aby jejich průmysl mohl fungovat


Chilští vinaři stupňují tlak na vládu, aby prohlásila vinařství za základní službu, protože sklizeň nového ročníku je v plném proudu. "Opíráme se o prohlášení ministerstva zemědělství o nutnosti vše sklidit," řekl Julio Alonso, výkonný ředitel společnosti Wines of Chile USA. Na odpověď ještě čekají, ale díky velmi teplému létu už sklidili téměř tři čtvrtiny úrody.

S 200 tisíci pracovníky v průběhu sklizně je chilské zemědělství hlavním motorem zaměstnanosti. Pokud sklizeň nepůjde dokončit, bude to mít pro mnohé pracovníky ve vinařském průmyslu závažné následky. "Je to velmi zásadní doba pro lidi, kteří z těchto příjmů žijí po zbytek roku," řekl Alonso, který uvedl, že největší podíl pracovníků tvoří Venezuelané. Domácí produkce je navíc silně závislá na exportu.

V Číně, největším zámořském trhu, čelí chilští vinaři těžkým časům. V důsledku začínající pandemie přestal tento trh téměř ze dne na den kupovat víno. Nyní země stejně jako mnohé jiné zavřela hranice, což obchodu neprospívá.

Také zvýšené americké tarify na dovoz francouzských vín se Chile dotkly, protože francouzští exportéři jsou nucení hledat za americký trh alternativy. V důsledku toho pociťují chilští vinaři silnější konkurenci francouzských vinařství na trzích třetích zemí, kde před tím prosperovali.

Mnoho vinařů se však i nadále snaží pokračovat v práci. Aurelio Montes, hlavní vinař vinařství Montes, uvedl, že sklizeň probíhá "normálně," i když s vyšší zdravotní péčí.

Julio Bouchon, výkonný ředitel Bouchon Family Wines, řekl, že se snaží snížit marketingové náklady ale je velmi obezřetný se snižováním počtu zaměstnanců. "Sklizeň se snažíme dokončit co nejdříve. Rádi bychom byli připraveni na extrémně závažná nařízení, například na karanténu."

Gaston Williams, generální ředitel společnosti Vik, uvedl, že aktuální ročníky jsou dodávány spotřebitelům na trzích, jako jsou Spojené státy a Brazílie. "V prvním čtvrtletí se dodávky Číně snížily a teprve nyní můžeme posoudit, jestli čísla stoupnou," řekl. "Virus se šíří po Evropě, Spojených státech i Jižní Americe, což způsobí zpoždění exportu. Výhodou výroby kvalitního vína je jeho zrání, které mu naopak prospívá. Pokud se dodávky o několik měsíců odloží, víno z toho bude jen profitovat."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania