Přeskočit na hlavní obsah

Chilští vinaři naléhají na vládu, aby jejich průmysl mohl fungovat


Chilští vinaři stupňují tlak na vládu, aby prohlásila vinařství za základní službu, protože sklizeň nového ročníku je v plném proudu. "Opíráme se o prohlášení ministerstva zemědělství o nutnosti vše sklidit," řekl Julio Alonso, výkonný ředitel společnosti Wines of Chile USA. Na odpověď ještě čekají, ale díky velmi teplému létu už sklidili téměř tři čtvrtiny úrody.

S 200 tisíci pracovníky v průběhu sklizně je chilské zemědělství hlavním motorem zaměstnanosti. Pokud sklizeň nepůjde dokončit, bude to mít pro mnohé pracovníky ve vinařském průmyslu závažné následky. "Je to velmi zásadní doba pro lidi, kteří z těchto příjmů žijí po zbytek roku," řekl Alonso, který uvedl, že největší podíl pracovníků tvoří Venezuelané. Domácí produkce je navíc silně závislá na exportu.

V Číně, největším zámořském trhu, čelí chilští vinaři těžkým časům. V důsledku začínající pandemie přestal tento trh téměř ze dne na den kupovat víno. Nyní země stejně jako mnohé jiné zavřela hranice, což obchodu neprospívá.

Také zvýšené americké tarify na dovoz francouzských vín se Chile dotkly, protože francouzští exportéři jsou nucení hledat za americký trh alternativy. V důsledku toho pociťují chilští vinaři silnější konkurenci francouzských vinařství na trzích třetích zemí, kde před tím prosperovali.

Mnoho vinařů se však i nadále snaží pokračovat v práci. Aurelio Montes, hlavní vinař vinařství Montes, uvedl, že sklizeň probíhá "normálně," i když s vyšší zdravotní péčí.

Julio Bouchon, výkonný ředitel Bouchon Family Wines, řekl, že se snaží snížit marketingové náklady ale je velmi obezřetný se snižováním počtu zaměstnanců. "Sklizeň se snažíme dokončit co nejdříve. Rádi bychom byli připraveni na extrémně závažná nařízení, například na karanténu."

Gaston Williams, generální ředitel společnosti Vik, uvedl, že aktuální ročníky jsou dodávány spotřebitelům na trzích, jako jsou Spojené státy a Brazílie. "V prvním čtvrtletí se dodávky Číně snížily a teprve nyní můžeme posoudit, jestli čísla stoupnou," řekl. "Virus se šíří po Evropě, Spojených státech i Jižní Americe, což způsobí zpoždění exportu. Výhodou výroby kvalitního vína je jeho zrání, které mu naopak prospívá. Pokud se dodávky o několik měsíců odloží, víno z toho bude jen profitovat."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…