Přeskočit na hlavní obsah

Chilští vinaři naléhají na vládu, aby jejich průmysl mohl fungovat


Chilští vinaři stupňují tlak na vládu, aby prohlásila vinařství za základní službu, protože sklizeň nového ročníku je v plném proudu. "Opíráme se o prohlášení ministerstva zemědělství o nutnosti vše sklidit," řekl Julio Alonso, výkonný ředitel společnosti Wines of Chile USA. Na odpověď ještě čekají, ale díky velmi teplému létu už sklidili téměř tři čtvrtiny úrody.

S 200 tisíci pracovníky v průběhu sklizně je chilské zemědělství hlavním motorem zaměstnanosti. Pokud sklizeň nepůjde dokončit, bude to mít pro mnohé pracovníky ve vinařském průmyslu závažné následky. "Je to velmi zásadní doba pro lidi, kteří z těchto příjmů žijí po zbytek roku," řekl Alonso, který uvedl, že největší podíl pracovníků tvoří Venezuelané. Domácí produkce je navíc silně závislá na exportu.

V Číně, největším zámořském trhu, čelí chilští vinaři těžkým časům. V důsledku začínající pandemie přestal tento trh téměř ze dne na den kupovat víno. Nyní země stejně jako mnohé jiné zavřela hranice, což obchodu neprospívá.

Také zvýšené americké tarify na dovoz francouzských vín se Chile dotkly, protože francouzští exportéři jsou nucení hledat za americký trh alternativy. V důsledku toho pociťují chilští vinaři silnější konkurenci francouzských vinařství na trzích třetích zemí, kde před tím prosperovali.

Mnoho vinařů se však i nadále snaží pokračovat v práci. Aurelio Montes, hlavní vinař vinařství Montes, uvedl, že sklizeň probíhá "normálně," i když s vyšší zdravotní péčí.

Julio Bouchon, výkonný ředitel Bouchon Family Wines, řekl, že se snaží snížit marketingové náklady ale je velmi obezřetný se snižováním počtu zaměstnanců. "Sklizeň se snažíme dokončit co nejdříve. Rádi bychom byli připraveni na extrémně závažná nařízení, například na karanténu."

Gaston Williams, generální ředitel společnosti Vik, uvedl, že aktuální ročníky jsou dodávány spotřebitelům na trzích, jako jsou Spojené státy a Brazílie. "V prvním čtvrtletí se dodávky Číně snížily a teprve nyní můžeme posoudit, jestli čísla stoupnou," řekl. "Virus se šíří po Evropě, Spojených státech i Jižní Americe, což způsobí zpoždění exportu. Výhodou výroby kvalitního vína je jeho zrání, které mu naopak prospívá. Pokud se dodávky o několik měsíců odloží, víno z toho bude jen profitovat."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.