Přeskočit na hlavní obsah

Bolzano: K pěstování vína i ovoce budou třeba místní

Cantina Tramin
Leo Tiefenthaler, předseda Südtiroler Bauernbund, Sdružení rolníků Jižního Tyrolska, a současně vedoucí vinařství Cantina Tramin v Montaně, je znepokojen skutečností, že ze zahraničí nemohou přijet sezónní pracovníci: "Květen je měsíc, kdy začínají zelené práce ve vinařství i v ovocných sadech. Stále ještě zbývají dva měsíce do začátku hlavní pracovní sezóny, která potrvá až do sklizně. Ale naše podmínky se velmi změnily."

Předseda sdružení myslí na mnoho lidí, kteří jsou nyní nezaměstnaní nebo nemohou kvůli koronové krizi pracovat. Koneckonců existují lidé v cestovním ruchu, řemeslech a v mnoha dalších oborech, kteří i třeba dočasně přišli o práci nebo jsou na nucené dovolené. Samotní pěstitelé by s jejich pomocí mohli všechny potřebné práce vykonat.

Naděje i hrozby

Tiefenthaler se pozastavuje i nad právní stránkou věci: "Musíme zjistit, jestli jsou ochotní pracovat v zemědělství a zda je můžeme zaregistrovat, ale musíme se také ujistit, že to bude legální." Školení není problém, říká Tiefenthaler. Operace potřebné pro práci v terénu se dají rychle naučit.

Vinařství ještě utrpí velké ztráty kvůli uzavřené turistice. Podle Tiefenthalera vypadá situace trochu lépe s mlékem, kde lze doufat, že i v blízké budoucnosti budou stále k dispozici potřebné obaly. Stejná situace jako ve vinohradech ale platí i pro pěstování jablek.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben