Přeskočit na hlavní obsah

Bolzano: K pěstování vína i ovoce budou třeba místní

Cantina Tramin
Leo Tiefenthaler, předseda Südtiroler Bauernbund, Sdružení rolníků Jižního Tyrolska, a současně vedoucí vinařství Cantina Tramin v Montaně, je znepokojen skutečností, že ze zahraničí nemohou přijet sezónní pracovníci: "Květen je měsíc, kdy začínají zelené práce ve vinařství i v ovocných sadech. Stále ještě zbývají dva měsíce do začátku hlavní pracovní sezóny, která potrvá až do sklizně. Ale naše podmínky se velmi změnily."

Předseda sdružení myslí na mnoho lidí, kteří jsou nyní nezaměstnaní nebo nemohou kvůli koronové krizi pracovat. Koneckonců existují lidé v cestovním ruchu, řemeslech a v mnoha dalších oborech, kteří i třeba dočasně přišli o práci nebo jsou na nucené dovolené. Samotní pěstitelé by s jejich pomocí mohli všechny potřebné práce vykonat.

Naděje i hrozby

Tiefenthaler se pozastavuje i nad právní stránkou věci: "Musíme zjistit, jestli jsou ochotní pracovat v zemědělství a zda je můžeme zaregistrovat, ale musíme se také ujistit, že to bude legální." Školení není problém, říká Tiefenthaler. Operace potřebné pro práci v terénu se dají rychle naučit.

Vinařství ještě utrpí velké ztráty kvůli uzavřené turistice. Podle Tiefenthalera vypadá situace trochu lépe s mlékem, kde lze doufat, že i v blízké budoucnosti budou stále k dispozici potřebné obaly. Stejná situace jako ve vinohradech ale platí i pro pěstování jablek.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný