Přeskočit na hlavní obsah

Bolzano: K pěstování vína i ovoce budou třeba místní

Cantina Tramin
Leo Tiefenthaler, předseda Südtiroler Bauernbund, Sdružení rolníků Jižního Tyrolska, a současně vedoucí vinařství Cantina Tramin v Montaně, je znepokojen skutečností, že ze zahraničí nemohou přijet sezónní pracovníci: "Květen je měsíc, kdy začínají zelené práce ve vinařství i v ovocných sadech. Stále ještě zbývají dva měsíce do začátku hlavní pracovní sezóny, která potrvá až do sklizně. Ale naše podmínky se velmi změnily."

Předseda sdružení myslí na mnoho lidí, kteří jsou nyní nezaměstnaní nebo nemohou kvůli koronové krizi pracovat. Koneckonců existují lidé v cestovním ruchu, řemeslech a v mnoha dalších oborech, kteří i třeba dočasně přišli o práci nebo jsou na nucené dovolené. Samotní pěstitelé by s jejich pomocí mohli všechny potřebné práce vykonat.

Naděje i hrozby

Tiefenthaler se pozastavuje i nad právní stránkou věci: "Musíme zjistit, jestli jsou ochotní pracovat v zemědělství a zda je můžeme zaregistrovat, ale musíme se také ujistit, že to bude legální." Školení není problém, říká Tiefenthaler. Operace potřebné pro práci v terénu se dají rychle naučit.

Vinařství ještě utrpí velké ztráty kvůli uzavřené turistice. Podle Tiefenthalera vypadá situace trochu lépe s mlékem, kde lze doufat, že i v blízké budoucnosti budou stále k dispozici potřebné obaly. Stejná situace jako ve vinohradech ale platí i pro pěstování jablek.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.