Přeskočit na hlavní obsah

Australský vinařský průmysl je i v korona krizi "základní službou"


David Littleproud, státní ministr zemědělství, potvrdil Australian Grape & Wine (AGW), že vinařský sektor byl spolu se všemi zemědělskými odvětvími klasifikován v průběhu pandemie COVID-19 jako základní služba.

Generální ředitel AGW Tony Battaglene ve svém prohlášení řekl, že jednání s ministrem pokračují. "Ministr byl pravidelně telefonicky ve spojení s vrchními představiteli zemědělského průmyslu. Z našeho posledního rozhovoru jasně vyplynulo, že zemědělství včetně vinařství je klasifikováno jako základní služba."

Battaglene uvedl, že během pandemie COVID-19 bude v tomto odvětví zachován volný pohyb pracovních sil, surovin a všech dalších potřebných vstupů. "Zemědělství je považováno za nezbytné nejen z hlediska obživy během krize, ale také za důležitou součást procesu obnovy," řekl Battaglene. "Ve australském vinařském průmyslu je třeba podpořit sklizeň hroznů i jejich zpracování."

Krize zavřela obchody

Minulý týden vstoupila v platnost řada opatření, která ovlivnila obchodní aktivity i místa jejich konání s vysokou mírou osobní interakce. Patří k nim potravinová nákupní centra, aukční domy, lázně a masáže, zábavní parky, komunitní a rekreační střediska i bazény. Ministr Littleproud však veřejnost ubezpečil, že národní produkce potravin a dodavatelský řetězec nebudou přerušené.

"Výroba a dodávky potravin jsou základní službou," uvedl ministr. "To znamená, že uzavření státních hranic nebude mít vliv na zemědělské dodavatelské řetězce. Kamiony přepravující potraviny a produkty se dostanou do obchodů. Krmiva, seno, hnojiva a další zemědělské produkty budou i nadále dodávány do farem." 

Ministr Littleproud zaručil, že produkce napříč primárními průmyslovými odvětvími, včetně odvětví vína, nebude dotčena. "Udržení výroby potravin, přístup k pracovníkům, zemědělským zásobovacím trasám, dopravě a logistice jsou absolutně kritické a nebudou ovlivněné žádnými opatřeními zaměřenými na omezení šíření viru."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.