Přeskočit na hlavní obsah

Australský vinařský průmysl je i v korona krizi "základní službou"


David Littleproud, státní ministr zemědělství, potvrdil Australian Grape & Wine (AGW), že vinařský sektor byl spolu se všemi zemědělskými odvětvími klasifikován v průběhu pandemie COVID-19 jako základní služba.

Generální ředitel AGW Tony Battaglene ve svém prohlášení řekl, že jednání s ministrem pokračují. "Ministr byl pravidelně telefonicky ve spojení s vrchními představiteli zemědělského průmyslu. Z našeho posledního rozhovoru jasně vyplynulo, že zemědělství včetně vinařství je klasifikováno jako základní služba."

Battaglene uvedl, že během pandemie COVID-19 bude v tomto odvětví zachován volný pohyb pracovních sil, surovin a všech dalších potřebných vstupů. "Zemědělství je považováno za nezbytné nejen z hlediska obživy během krize, ale také za důležitou součást procesu obnovy," řekl Battaglene. "Ve australském vinařském průmyslu je třeba podpořit sklizeň hroznů i jejich zpracování."

Krize zavřela obchody

Minulý týden vstoupila v platnost řada opatření, která ovlivnila obchodní aktivity i místa jejich konání s vysokou mírou osobní interakce. Patří k nim potravinová nákupní centra, aukční domy, lázně a masáže, zábavní parky, komunitní a rekreační střediska i bazény. Ministr Littleproud však veřejnost ubezpečil, že národní produkce potravin a dodavatelský řetězec nebudou přerušené.

"Výroba a dodávky potravin jsou základní službou," uvedl ministr. "To znamená, že uzavření státních hranic nebude mít vliv na zemědělské dodavatelské řetězce. Kamiony přepravující potraviny a produkty se dostanou do obchodů. Krmiva, seno, hnojiva a další zemědělské produkty budou i nadále dodávány do farem." 

Ministr Littleproud zaručil, že produkce napříč primárními průmyslovými odvětvími, včetně odvětví vína, nebude dotčena. "Udržení výroby potravin, přístup k pracovníkům, zemědělským zásobovacím trasám, dopravě a logistice jsou absolutně kritické a nebudou ovlivněné žádnými opatřeními zaměřenými na omezení šíření viru."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný