Přeskočit na hlavní obsah

Počet zahraničních návštěvníků Cité du Vin se zdvojnásobil


Cité du Vin v Bordeaux přivítalo od svého otevření v roce 2016 více než 1,5 milionu návštěvníků, z toho 416 000 v roce 2019. Podíl zahraničních návštěvníků vzrostl z roku na rok dvojnásobně a jejich podíl v roce 2019 představoval 46 % všech hostů vedených Brity a Španěli následovaných Američany, Italy a Němci.

Kromě stálé expozice nabízí Cité du Vin semináře, vědecké konference, debaty a setkání s velkými jmény oboru, soukromé a krátkodobé výstavy, z nichž další Boire avec les dieux se bude konat od 10. dubna do 30. srpna. 

V úterý 3. března, v rámci řady akcí Les Vendanges du Savoir, která představuje vědce přednášející široké veřejnosti o své práci související s révou a vínem, přednášel Tristan Richard, profesor biofyziky na oddělení enologického výzkumu v Institut des Sciences de la Vigne et du Vin, université de Bordeaux, o falšování vín, na které prozradil více o roli vědy v boji proti padělaným vínům, která jsou ve věku globalizace běžnější než kdy dříve.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný