Přeskočit na hlavní obsah

Mundus Vini: jak spolehliví jsou hodnotitelé vín a jejich hodnocení


Christian Wolf, ředitel degustací vydavatelství Meininger Verlag, pořadatele jedné z největších evropských vinařských soutěží Mindus Vini, se rozhodl zjistit, jestli jsou hodnocení vín hodnotitelů různého věku, pohlaví a národnosti na této soutěži konzistentní.

Během letního kola soutěže 2019 proto vytvořil osm zvláštních skupin: komisi žen, komisi mužů, komisi domácích hodnotitelů, komise starších a mladších porotců a komise pro lidí z obchodu s vínem, someliery a pro odborníky píšící o víně. Každá komise dostala stejnou skupinu vín, jako jiná komise, a vzorky některých vín byly zdvojené a předložené různým porotám.

Bez ohledu na věk, pohlaví nebo národnost získala vína stejná skóre.

"Bylo velmi zajímavé, že rozdíly bodování mladými či staršími muži a ženami byly opravdu velmi těsné,“ řekl Wolf. Ale jedna výjimka se přece jen objevila v případě působení Brettanomyces. Starší hodnotitelé jimi ovlivněná vína penalizovali mnohem více než ti mladší. Wolf nemá vysvětlení, zda je tomu tak proto, že starší mají s tímto aromatem dříve považovaným za vadu zkušenost, nebo protože mladší jsou otevřenější.

"Celkově bylo zajímavé vidět, že čím vyšší je profesionalita lidí, které zvete, tím méně důležitý je jejich věk, pohlaví, původ nebo profese,“ řekl Wolf.

Tato fakta podporuje i studie statistika Jeffrey Bodingtona, publikovaná v Journal of Wine Economics v roce 2017, která analyzovala výsledky z 23 vinařských soutěží a konstatovala, že porotci mužského a ženského pohlaví mají stejná skóre. Pokud jde o otázku, zda rozdíly způsobují vzdělání nebo zkušenost, Bodington napsal: „Obávám se, že velké zkušeností nemusí být samy o sobě nezbytné. Mám podezření, že dobré vinařské vzdělání je mnohem přínosnější, než dlouholeté zkušenosti."

Jiný pohled

Zdá se, že výsledky z Mundus Vini jsou v rozporu s prací statistika Roberta Hodgsona, který začal pochybovat o hodnotě soutěžních medailí poté, co viděl, jak stejná vína dobře chutnala na jednom hodnocení, zatímco na druhém ne. V roce 2005 Hodgson přesvědčil organizátory vinařské soutěže California State Fair, aby mu umožnili představit ne dvojité vzorky, ale trojité, takže hodnotitelé dostali stejná vína třikrát. Hodgson tehdy konstatoval: "Výsledky jsou znepokojivé. Pouze asi 10 % hodnotitelů se shoduje a ti, kteří se jeden rok shodují, se příští rok liší. Šance má hodně co do činění s cenami, která vína získávají."

To Wolf nemůže potvrdit, neboť v roce 2019 provedl další experiment. V červnu 2019 také organizoval Mundus Vini Nordic ve spolupráci s Německým institutem vína. Soutěž se konala v Kodani a hostila více než 50 vinařských odborníků z celé Skandinávie, kteří ochutnali a ohodnotili kolem 660 vín od 200 německých producentů. Mezi těmito víny byla i některá, která už na jarním hodnocení získala medaile.

"Bylo zajímavé vidět, že výsledky bodování byly téměř stejné," řekl Wolf. Pokud víno získalo zlatou medaili na jaře, získalo by také jednu v severské soutěži.

Proces hodnocení

Mundus Vini používá upravenou verzi hodnotícího systému OIV, kde se hodnotitelé soustředí na jedno víno a nehodnotí je s ostatními společně. Porotci musí také vyplnit podrobnou tabulku, která hodnotí vína podle řady konkrétních atributů. Wolf si myslí, že bodovací systém, často kritizovaný jako byrokratický, je klíčem ke konzistentním výsledkům. "Nemůžete se jen tak rozhodnout dát vínu 93 bodů," řekl. "Musíte postupně projít celým procesem a zaměřit se na různé aspekty. Když se podíváme na hodnotící tabulky s odstupem, uvidíme, proč bylo víno ohodnoceno právě takto."

Výsledky z Wolfova experimentu z roku 2019 budou samozřejmě zajímavé. K určení, zda něco skutečně objevil, bude nutné využít data z hodnocení mnohem většího množství vzorků. Wolf potvrdil, že přesně tohle plánuje.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný