Přeskočit na hlavní obsah

Místo vína dezinfekce

Vinice v Sasbachwaldenu
Kvůli současné korona krizi panuje závažný nedostatek dezinfekčních prostředků. Z tohoto důvodu začali zatím jednorázově spolupracovat švarcvaldský Sasbach a Sasbachwalden. Vinařské družstvo Alde Gott vyrábí v kooperaci s lékárnou dezinfekční prostředky. Místní lékárník Michael Becker o spolupráci uvažoval už dříve a s palírníkem Uwe Lehmannem ze sousedního vinařství a palírny chystali bylinný likér.

Virus Corona spolupráci urychlil

Spolupracovat začali dřív než plánovali, protože lékárník v posledních týdnech dostával řadu dotazů ohledně dezinfekčních prostředků, ale kvůli nedostatku vlastních zásob se Becker rozhodl vyrábět dezinfekční prostředky v menším množství sám. Poptávka po místním produktu byla obrovská.

Jenže kapacita lékárny místní zemské školy rychle dosáhla svého limitu. Aby uspokojil poptávku, kontaktoval Becker přímo Uwe Lehmanna. Palírník Alde Gott přispěl svým know-how z velkovýroby pálenek a dezinfekční prostředek made in "Saschwalle" byl na světě.

1 500 lahví dezinfekce denně

Složky alkoholu, vody, glycerolu a peroxidu vodíku se dováží do lihovaru Alde Gott a homogenně se mísí ve velkém sudu. Následuje plnění do lahví s příslušným označením. Potřebné suroviny byly předem zkontrolovány v Lenderové lékárně. Díky těmto výrobním krokům může společnost Becker vyrábět přibližně 1 500 lahví denně.

Každá potřebná domácnost dostává láhev. Poskytovány jsou také místním lékařům, pečovatelským domovům a pečovatelským službám. "Naše kapacity ale stejně nejsou dostatečné," říká Becker. První šarže byly vyrobeny s podporou lihovaru Blum v Obersasbachu. Vinařské družstvo Alde Gott proto připravuje další výrobní kroky a pro další dodávky už jako surovinu testuje vlastní ovocné pálenky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.