Přeskočit na hlavní obsah

Rekordní export francouzských vinařů


Asociace FEVS oznámila, že francouzský vývoz vín a lihovin i přes americké sankční tarify v loňském roce vzrostl o 5,9 % na rekordně vysoké maximum 14 miliard EUR. Američtí zákazníci preferovali objednávky i navzdory hrozbě zvýšení tarifů. Stejně tak Brexit vyvolal u Britů vlnu zájmu o preventivní doplnění zásob koňaků i vín především z Bordeaux a Burgundska.

Oběti obchodní války

Francouzští vinaři jsou oběťmi velkého konfliktu v případě represivních cel v USA. V posledních 15 letech bojují USA a Evropa o dotace pro výrobce letadel Boeing ze Spojených států a evropskou skupinu Airbus. Washington nyní vyvíjí tlak, aby na zboží z Evropské unie dopadly cla v hodnotě 7,5 miliardy dolarů.

Sankční sazby se nevztahují pouze na prodej letadel Airbus do Spojených států, kde je vybírána desetiprocentní daň, ale také na mnoho zemědělských produktů z Evropy. Kromě vína je tím ovlivněn také dovoz sýrů, oliv nebo whisky.

Varování před obtížnými časy

Dobrý výsledek exportu roku 2019 však neznamená, že mohou být francouzsští vinaři zcela v klidu. Vedoucí asociace Antoine Leccia varuje před těžkými časy: „Pozitivní výsledek v roce 2019 by nás neměl uvést v omyl. Obchodní a mezinárodní politické napětí měly zásadní dopad na vývoz francouzských vinařských a lihovarských společností a bohužel jsou alarmující pro možný obtížný rok 2020.“

Sankcemi však nejsou všichni francouzští producenti dotčeni stejně. François Villard, vinař ze Saint-Michel sur Rhône, vysvětluje: „Vína nejvyšší kategorie a kvality, k nimž patří například Condrieu nebo Côte-Rôtie, se budou i nadále nakupovat.“ Milovníci těchto vín se stali již odborníky, kteří jsou připraveni za zvláštní potěšení a zážitek utratit spoustu peněz. Obtížné bude udržet trh s levnějšími víny, která se podávají v restauracích nebo je lze zakoupit také v supermarketech. Problém je ještě umocněn skutečností, že francouzské víno nepatří ve Spojených státech k nejlevnějším. Cena 20 EUR za lahev prodanou ve Francii se v amerických obchodech obvykle vyšplhá až na dvojnásobek.

USA jsou největším zámořským trhem

Vývoz do Spojených států, které jsou zdaleka největším zámořským trhem pro francouzská vína a lihoviny, vzrostl celkově o 16 procent - 3,7 miliardy EUR. Vývoz do Velké Británie - druhého největšího vývozního trhu francouzského odvětví vína a lihovin - vzrostl o 4,4 procenta na 1,4 miliardy eur.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…