Přeskočit na hlavní obsah

Rekordní export francouzských vinařů


Asociace FEVS oznámila, že francouzský vývoz vín a lihovin i přes americké sankční tarify v loňském roce vzrostl o 5,9 % na rekordně vysoké maximum 14 miliard EUR. Američtí zákazníci preferovali objednávky i navzdory hrozbě zvýšení tarifů. Stejně tak Brexit vyvolal u Britů vlnu zájmu o preventivní doplnění zásob koňaků i vín především z Bordeaux a Burgundska.

Oběti obchodní války

Francouzští vinaři jsou oběťmi velkého konfliktu v případě represivních cel v USA. V posledních 15 letech bojují USA a Evropa o dotace pro výrobce letadel Boeing ze Spojených států a evropskou skupinu Airbus. Washington nyní vyvíjí tlak, aby na zboží z Evropské unie dopadly cla v hodnotě 7,5 miliardy dolarů.

Sankční sazby se nevztahují pouze na prodej letadel Airbus do Spojených států, kde je vybírána desetiprocentní daň, ale také na mnoho zemědělských produktů z Evropy. Kromě vína je tím ovlivněn také dovoz sýrů, oliv nebo whisky.

Varování před obtížnými časy

Dobrý výsledek exportu roku 2019 však neznamená, že mohou být francouzsští vinaři zcela v klidu. Vedoucí asociace Antoine Leccia varuje před těžkými časy: „Pozitivní výsledek v roce 2019 by nás neměl uvést v omyl. Obchodní a mezinárodní politické napětí měly zásadní dopad na vývoz francouzských vinařských a lihovarských společností a bohužel jsou alarmující pro možný obtížný rok 2020.“

Sankcemi však nejsou všichni francouzští producenti dotčeni stejně. François Villard, vinař ze Saint-Michel sur Rhône, vysvětluje: „Vína nejvyšší kategorie a kvality, k nimž patří například Condrieu nebo Côte-Rôtie, se budou i nadále nakupovat.“ Milovníci těchto vín se stali již odborníky, kteří jsou připraveni za zvláštní potěšení a zážitek utratit spoustu peněz. Obtížné bude udržet trh s levnějšími víny, která se podávají v restauracích nebo je lze zakoupit také v supermarketech. Problém je ještě umocněn skutečností, že francouzské víno nepatří ve Spojených státech k nejlevnějším. Cena 20 EUR za lahev prodanou ve Francii se v amerických obchodech obvykle vyšplhá až na dvojnásobek.

USA jsou největším zámořským trhem

Vývoz do Spojených států, které jsou zdaleka největším zámořským trhem pro francouzská vína a lihoviny, vzrostl celkově o 16 procent - 3,7 miliardy EUR. Vývoz do Velké Británie - druhého největšího vývozního trhu francouzského odvětví vína a lihovin - vzrostl o 4,4 procenta na 1,4 miliardy eur.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania