Přeskočit na hlavní obsah

Výsledky 4 mezinárodních soutěží (kde chybí vinaři z Česka)

Pod záštitou OIV

V přehledu letošních mezinárodních vinařských soutěží jsme dosud nereflektovali výsledky čtyř z nich, na nichž bylo uděleno téměř přesně 1000 medailí a které se všechny konaly na jihu Evropy a pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) a podle jejích pravidel.
V následujících odstavcích se k nim stručně vracíme. Stručně také proto, že tuzemští vinaři si z nich žádnou medaili nevezou a podobně dopadli i producenti ze sousedních zemí.

Itálie

Na soutěži La Selezione del Sindaco 2017 pořádané 25. až 28. května sdružením Città del Vino v italské Casa del Gusto di Tramonti získalo medaile 348 vzorků z celkově přihlášených 1200 vín. Na soutěži jako každý rok dominovala italská a portugalská vína a malou medailovou stopu zanechala vína z Makedonie, Ázerbájdžánu a Německa.

Portugalsko

V portugalské Anadii se ve dnech 18. až 21. května hodnotila vína mezinárodní soutěže Portugal Wine Trophy 2017, za níž stojí Deutsche Wein Marketing, producent dalších velkých soutěží Berliner Wine Trophy a Asia Wine Trophy. Z celkových 529 medailí patří více než dvě třetiny domácím producentům, ale na druhé straně žebříčku jsou i vinaři z Rumunska, Moldavska nebo Maďarska.

Kypr

Druhého května se v Limasolu na Kypru konal desátý ročník soutěže Cyprus Wine competition 2017. Z přihlášených 147 vzorků bylo nakonec 47 medailových a všechny medaile získali domácí producenti.

Chorvatsko

Chorvatskou soutěž World of Malvasia 2017 pořádala v Poreči 18. dubna Vinistra. Z celkových 74 udělených medailí jich téměř tři čtvrtiny patří domácím producentům a o zbývající se podělili vinaři ze sousední Itálie a Slovinska a také ze Španělska.

Výsledky

La Selezione del Sindaco 2017
Grand Gold Gold Silver
Total
Italy
12 167 68
247
Portugal
11 65 21
97
Macedonia

2

2
Azerbaijan


1
1
Germany


1
1
Total
23 234 91
348

Portugal Wine Trophy 2017
Grand Gold Gold Silver
Total
Portugal
3 191 126
320
Germany
1 54 31
86
Spain
1 21 8
30
Italy

13 10
23
Austria
1 12 4
17
Romania
1 8 6
15
France

13 2
15
Australia
1 5

6
Moldova

4 2
6
Hungary

3 2
5
Chile

2 1
3
United States

2 1
3
Total
8 328 193
529

Cyprus Wine competition 2017
Grand Gold Gold Silver
Total
Cyprus
1 16 30
47

World of Malvasia 2017
Grand Gold Gold Silver
Total
Croatia

49 4
53
Italy
1 12 1
14
Slovenia

4

4
Spain

3

3
Total
1 68 5
74

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania