Přeskočit na hlavní obsah

V Kanadě byli letos tuzemští vinaři úspěšnější než vloni

Quebec 2017

V letošním ročníku Sélections Mondiales des Vins Canada 2017 konaném po záštitou a podle pravidel OIV hodnotilo téměř dva tisíce přihlášených vín 73 hodnotitelů z 22 zemí včetně jednoho odborníka z Česka.
Posuzování vín probíhalo v Quebeku od 25. do 29. května a jeho výsledkem je 575 medailí, jen o pár procent méně než vloni.
Ocenění vinaři mohou koupit medaile pro svá vína od 50 do 59 CAD za každých tisíc objednaných medailí. Z Česka má letos tuto příležitost osm oceněných vinařství. Která to jsou lze zjistit kliknutím na název země v následující výsledkové tabulce.

Přehled medailí podle vinařských zemí

Sélections Mondiales des Vins Canada 2017
Grand Gold Gold Silver
Total
Italy
1 63 58
122
Spain
2 57 36
95
France

43 32
75
Portugal
3 35 26
64
Australia

20 12
32
United States
1 16 12
29
Argentina

14 5
19
Chile

11 6
17
Czechia
1 11 2
14
Switzerland

7 7
14
Mexico

7 3
10
Germany

3 7
10
New Zealand

3 6
9
Israel

6 2
8
Canada
1 4 2
7
Bulgaria

3 3
6
Romania

3 3
6
Uruguay

3 3
6
Libanon

2 4
6
Greece

1 4
5
South Africa

4

4
Turkey

3 1
4
Hungary

2 1
3
Macedonia

2

2
Luxembourg

1 1
2
Slovakia


2
2
Armenia

1

1
Croatia


1
1
Bolivia


1
1
Brazil


1
1
Total
9 325 241
575

Resumé

Zaznamenáníhodné je, že domácí vinařství nezískala dominantní počet medailí a na celkovém medailovém zisku se podílejí pohými 1,2%.
Tuzemská vinařství letos z této největší OIV soutěže na severoamerickém kontinentu přivážejí dvakrát víc medailí, než před rokem - a také dvakrát víc, než samotní kanadští producenti. Počet vinařství z Česka, která si letos přivezla z významných zahraničních soutěží některou z medailí, už tímto stoupl na 64, maďarských na 72 a slovenských na 54.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania