Přeskočit na hlavní obsah

Medaile z Mondial du Merlot 2017

Světové klání Merlotů


Paolo Basso, World’s Best Sommelier 2013
a prezident letošního ročníku
Švýcarskou mezinárodní soutěž Mondial du Merlot et assemblages pořádá v Sierre asociace Vinea pod záštitou a podle pravidel Organizace pro révu a víno (OIV). 
Pětadvacet hodnotitelů bodovalo vína letošního už desátého ročníku 21. až 23. dubna. Poplatek za přihlášení jednoho vzorku byl 150 EUR a do soutěže letos přihlásilo 235 vinařství přes 450 vín.
V hotelu Widder v Curychu byly 17. května zveřejněné výsledky, podle nichž organizátor udělil celkem 140 medailí, z toho jednu Velkou zlatou, 50 Zlatých a 89 Stříbrných. Do Česka bohužel tradičně žádná medaile neputuje. Jak a které země tedy uspěly?

Výsledky

Mondial du Merlot et assemblages 2017
Grand Gold Gold Silver
Total
Argentina


1
1
Australia


1
1
Brazil


1
1
France

3 8
11
Germany


2
2
Hungary


1
1
Italy

5 6
11
Lebanon


1
1
New Zealand

1

1
Portugal

1

1
Russia


1
1
Slovenia

1 1
2
Spain

2

2
Switzerland
1 36 64
101
United States


1
1
Uruguay

1 1
2
Total
1 50 89
140



Loňská medaile pro slovenského producenta se letos nezopakovala a jen jedna medaile míří do Maďarska. To byl ovšem úděl téměř všech zemí s výjimkou Francie a Itálie. Domácím producentům patří téměř tři čtvrtiny medailí včetně Velká zlaté, kterou si odváží vinařství Piccola Vigna - jak jinak než z Ticina.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.