Přeskočit na hlavní obsah

Hlavní trendy světového vinařství 2016 v aktuálních číslech

Čerstvé statistiky OIV

Jean-Marie Aurand na tiskové konferenci OIV
Jean-Marie Aurand, generální ředitel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), presentoval v úterý 10. dubna zprávu o vývoji a trendech vinařského průmyslu v loňském roce.
Pokud jde o vinice, zůstala jejich celková plocha v roce 2016 na 7,5 milionech hektarů. Čína ale opět své vinice rozšiřovala, letos o 17.000 hektarů (celková rozloha vinic v Česku), čímž potvrdila svou pozici 2. největšího pěstitele na světě.
Světová produkce vína ve srovnání s předchozím rokem o 3% klesla na 267 milionů hektolitrů.
Celosvětová spotřeba vína se po ekonomické krizi z roku 2008 stabilizovala a v roce 2016 se odhaduje na 242 milionů hektolitrů.
Světový obchod s vínem měřeno objemem mírně klesl (104 milionů hektolitrů; -1,28%), ale v hodnotách vzrostl (29 miliard EUR; +2%). 

Stabilizace světové plochy vinic

Plocha vinic se ve všech významných státech snižovala s výjimkou Číny. Španělsko sice zůstává jasným lídrem s obdělávanou plochou, ale rozloha jeho vinic poklesla pod jeden milion hektarů (0,975 milionů ha). Následuje Čína s 0,847 milionů hektarů a Francie s 0,785 milionů hektarů.
Rozloha vinic pěti největších vinařských států - spolu se Španělskem, Čínou a Francií jsou to ještě Itálie a Turecko - se na celosvětové rozloze vinic podílí 50%.

Světová produkce vína klesla

Globální produkce vína bez šťávy a moštu v roce 2016 poklesla na 267 milionů hektolitrů. Největším světovým producentem zůstává Itálie (50,9 milionů hl), následovaná Francií (43,5 milionů hl) a Španělskem (39,3 milionů hl). Spojené státy zaznamenaly rostoucí úroveň produkce (23,9 milionů hl) čtvrtým rokem po sobě. 

Světová spotřeba vína: mírný nárůst i v roce 2016

Globální spotřeba vína v roce 2016 se odhaduje na 242 milionů hektolitrů, což je ve srovnání s loňským rokem mírný růst (240 milionů hl). S 31,8 milionů hektolitrů potvrdily Spojené státy svou pozici největšího světového konzumenta vína. Spotřeba výrazně vzrostla v Itálii (22,5 milionů hl), ale dále klesla ve Francii (27 milionů hl) zatímco konzumace v Německu zůstala stabilní (20,2 hektolitrů). Spotřeba v Číně vzrostla a odhaduje se na 17,3 milionů hektolitrů.

Spotřeba vína na osobu

V pořadí podle konzumace vína na osobu je na první příčce Portugalsko (54,0 l/osobu/rok) následované Francií (51,8) Itálií (41,5), Švédskem (41,0), Švýcarskem (40,3), Belgií (31,6), Argentinou (31,6) a Německem (29,3). Obyvatelé celkově prvních Spojených států zkonzumují jen 11,9 litrů na obyvatele a obyvatelé Číny dokonce pouze 1,4 litru.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania