Přeskočit na hlavní obsah

Medaile z vinařských soutěží 2016 pod záštitou OIV. Jak uspěli čeští vinaři?

Kdo je vítěz

V roce 2016 uspořádali organizátoři ve čtyřiadvaceti zemích třiatřicet vinařských soutěží se záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Podle pravidel OIV na nich pořadatelé udělili vinařům z padesáti sedmi zemí 11.735 medailí, což je o pětinu víc, než v roce 2015. 
Ve většině zemí proběhla jediná soutěž, více soutěží bylo ve Francii (4), Itálii a Švýcarsku (3) a v Německu a Chile (2). Výsledky jednotlivých soutěží jsme na wa9.info postupně publikovali. V přehledu chybí výsledky tří mimoevropských soutěží, jejichž výsledky nemáme.

Počty medailí

Pořadí na prvních třech příčkách se oproti loňsku nezměnilo, producenti si jen odvezli víc medailí. Nejvíce jich získali vinaři ze Španělska, celkem 1.885, následovaní Italy s 1.668 medailemi a Francouzi s 1.606 medailemi. Společně s Portugalci a jejich 1.234 medailemi na čtvrtém místě získalo toto kvarteto 55% všech globálně udělených medailí.
Vinaři z Česka mají 276 medailí (2,35% ze všech) a jsou na místě jedenáctém, když před nimi jsou slovenští a za nimi maďarští producenti.
Žebříčku OIV medailistů výrazně dominují vinařské velmoci Starého světa. Vinaři z Nového světa jsou až na místě sedmém (Chile) a dále na čtrnáctém a patnáctém (Brazílie a Argentina).
Pouze jednotky medailí z více něž čtrnácti tisíc udělených si odvezli producenti z Nizozemska, Bolívie, Jižní Koreje, Polska, Běloruska nebo Tuniska. A po jedné jediné medaili získali vinaři z Alžírska, Ázerbájdžánu, Kolumbie, Tchaj-wanu, Jordánska a Lichtenštejnska. 

Úspěšnost na soutěžích

K obsazení čtvrté příčky v celkovém zisku medailí potřebovali němečtí vinaři uspět na nejvíce soutěžích (22), méně pak Francouzi (19) a Španělé a Italové (18). Hned za nimi jsou Portugalci, Slováci a Češi (16). Na dalších místech tohoto žebříčku jsou Chile a Austrálie (15).

Medaile z jedné soutěže

V průměru si nejvíce medailí z každé soutěže, kde uspěli, odváží Španělé, plných 105. O deset méně pak Italové, ještě o deset méně Francouzi a o dalších bezmála třicet méně Portugalci a Němci. Vinaři z Rakouska na úspěšných soutěžích získali 19 medailí, ze Slovenska 18 a producenti z Česka a Maďarska 17.

Malé země úspěšnější velkých

Získala země s podílem 5% na celosvětové produkci vína 5% všech medailí z OIV soutěží? Více nebo méně? Kolikrát?
Zdaleka nejúspěšnější je Nizozemsko, které svůj podíl na celosvětové produkci překonává podílem na získaných medailích s násobkem 17. Následují Slovensko (15x) a Česko (8x) a na dalších příčkách jsou Kypr (5,5x) a Lucembursko (4,5x).
Z velkých vinařských zemí jsou první Portugalsko (3,5x) a Německo (3,1x), ale Španělsko už má tento koeficient pouze 1,04. A Francie, Itálie nebo Chile už s koeficientem kolem 0,8 získanými medailemi za svou produkcí zaostávají.
Zvlášť výrazný je tento nepoměr u vinohradnických velmocí Číny (0,14) a Spojených států (0,05). Ani Čína ani Spojené státy nejsou členem OIV.

Vliv úspěchů na domácích soutěžích

Vinaři na domácích soutěžích uspějí častěji. Ano nebo ne? Odečteme od celkově získaných medailí vinařství každé země medaile, které vinaři dostali na soutěžích ve své zemi. Jak by vypadal výsledek?
Na prvních třech příčkách se vůbec nic nezměnilo: první je Španělsko, druhá Itálie a třetí Francie. Čtvrté je Portugalsko a páté Německo. Následují Chile, Slovensko, Česko, Rakousko a Argentina. Všichni z druhé pětice si v tomto žebříčku bez vlivu domácích soutěží o jednu až pět příček polepšili.

Komu se nejvíc daří právě doma

Kdo má tedy největší zisky z úspěchu na domácích soutěžích a kdo z něj těží nejméně? Jako vloni získalo rozhodující část medailí na své moskevské soutěži Rusko (85%). Následuje Švýcarsko (83%), Izrael (78%), Slovinsko (74%), Chorvatsko (73%) a Brazílie (72%). 
Vinaři z Kanady, Portugalska a Česka získali doma jednu třetinu medailí a jsou v poslední čtvrtině tohoto žebříčku. S podílem téměř jedna čtvrtina domácích medailí ho uzavírají Itálie, Španělsko a Slovensko.
Na dalších příčkách jsou vinaři ze zemí, které nepořádaly žádnou vinařskou soutěž se záštitou OIV.

Závěr

Ano, nejvíc OIV medailí celosvětově získávají největší vinařské země, jejich úspěch přitom vůbec neovlivnily domácí medaile.
Ale také platí, že medailově daleko úspěšnější jsou producenti ze Starého světa. Získali sedmkrát více medailí, než vinaři z Nového světa.
A producenti z malých vinařských zemí získávají ve srovnání se svým podílem na světové produkci násobně více medailí, než producenti z velkých zemí.
Pokud tedy získané medaile přispívají k obchodnímu úspěchu, pak vinaři z menších vinařských zemí užívají tuto výhodu násobně více. A vinaři z Nového světa na globálních úspěších participují výrazně méně, než odpovídá jejich podílu na trhu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný