Přeskočit na hlavní obsah

Amerika objevuje ochutnávky ve vinařstvích a přímý prodej

Degustace rovná se prodej

Příjezd do Etude Wines
Julia Eklund, ředitelka marketinku vinařství Etude Wines, říká: "Když přijede návštěvník do Napa a za den navštíví tři vinařství, rozliší je nakonec opravdu jen tím, kde získal nejlepší zážitky.
Podle Roba McMillana, výkonného ředitele oddělení vína Silicon Valley Bank, je přímý prodej vína z vinařství skvělou cestou. Z výsledků ročního průzkumu konzumace v degustačních místnostech vyplynulo, že přímé prodeje návštěvníkům přinášejí průměrnému vinařství až 60% příjmů.
Zaměřit se na rozvoj místností pro ochutnávky je proto pro mnohé centrem jejich obchodního modelu.
John Williams, majitel Frog’s Leap Winery v Rutherfordu, pokládá tento vývoj za nezbytný a dodává: “Tímto způsobem vyrovnáváme snižující se počet našich distiributorů.

Vinné kluby

Počet návštěvníků ve Frog’s Leap začal růst kolem roku 2007, kdy recese ovlivnila obchody. Tehdy vinařství založilo svůj vinný klub ‘The Fellowship of the Frog’ a během následujících let se jeho členy stalo téměř 4.000 příznivců. Růst byl šokující, dokonce překročili i úřadem povolené kapacity a tři roky žádali o nové. Nyní je počet hostů vinařství v souladu s předepsanými limity.
Etude Wines z jihu Carneros je proslulé nejen svým Pinot Noir, ale na rozdíl od jiných přelidněných oblastí v Napa též úlevným klidem. Svá vína distribuuje pouze v Kalifornii a přímé prodeje spotřebitelům tvoří asi 30% jeho obratu.
Eklund říká: "Jsme menší značka, aby nám lidé opravdu porozuměli, chceme, aby nás navštívili a přímo na místě viděli vše, co nabízíme.
Koncem roku 2016 získalo vinařství souhlas ke zvýšení výrobních a návštěvních limitů, což umožnilo vybudovat i novou terasu, určenou členům jeho vinného klubu, kde se budou pořádat nejrůznější akce a ochutnávky.

Méně lidí a osobní zážitky

James Caudill, ředitel marketingu Treasury Wine Estates, australského giganta, který v Napa Valley vlastní Etude Wines, Beringer, Beaulieu Vineyard, Stag’s Leap a řadu dalších, poznamenává: "Vinné kluby a ochutnávkové místnosti jsou skvělou cestou k zákazníkovi. Nestačí jen poslat tři zásilky po šesti lahvích ročně, tady mu poskytneme celkový příjemný zážitek. Mnoho vinařství má zvláštní místnosti pro speciální slavnosti a různé akce, které jsou výhradně pro členy jeho klubu."
Vinařství se posouvají směrem k personalizaci a to dokonce v některých případech může znamenat i snížení počtu návštěvníků.
Vinařství Opus One získalo v létě 2016 povolení pro stavbu budov rozšiřujících kapacitu vinařství. Majitelé Robert Mondavi a Baron Philippe de Rothschild plánují nové haly pro sudy a prostory pro nové kanceláře, ale také nové návštěvnické centrum i degustační místnosti.
Nové větší prostory budou ve skutečnosti umožňovat intimnější posezení při osobních ochutnávkách, na rozdíl od rozsáhlých degustačních barů. V posledních letech vinařství aktivně snížilo počty návštěvníků s cílem zlepšit jejich zážitek.

Ochutnávky na objednání

Další vinařství, které se ubírá cestou personalizace, je Clos du Val, které přechází z modelu veřejných degustačních místnosti k degustacím pouze po předchozí rezervaci. Záměrem je, jak uvedl ředitel marketingu Tiffany Kenny, mít menší skupiny a poskytovat hostům silnější osobní zážitek.
Williams k tomu poznamenává: "Pokud budeme zoufale bojovat o každou hrstku zákazníků, která do Napa přijede, a náš obchodní model na nich bude zcela závislý, půjde takhle rozjetý vlak zastavit?
McMillan říká: “Podíl příjmů průměrného vinařství z přímého prodeje se stabilizoval, což je také důsledkem ochutnávek v degustačních místnostech. Vše se musí ustálit na nějakém bodě. Možná jsme ho dosáhli."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.