27. února 2017

Zahraniční tržby francouzské produkce vína a lihovin dosáhly nového rekordu

Bez Číny a Ameriky by to nešlo

Francie v loňském roce vyvezla vína a lihoviny v hodnotě 11,9 miliard EUR a po tržbách 11,7 miliardy EUR v roce 2015 vytvořila nový rekord.
Sdružení francouzských vývozců Fédération des Exportateurs de Vins et Spiritueux de France (FEVS) oznámilo, že tržby z exportu v roce 2016 vzrostly o 1,2%. Na tomto růstu se nejvíce podílely Čína a Spojené státy.
Rekordních hodnot dosáhl loňský úspěšný vývoz koňaku a dalších lihovin, které představují třetinu vývozu. Francouzská vína, zejména exportní šlágr šampaňské, zaznamenala na druhé straně o něco nižší příjmy (pokles o 0,8%).
Důvodem byl vliv kurzu GBP na důležitém britském trhu. Vína z Francie byla pro Brity drahá a přestali je kupovat. 

Cena je citlivá

Čtvrtým největším exportním trhem pro francouzská kvalitní vína je Německo s 824 miliony EUR, i když exportní příjmy i zde poklesly - o 3,4%. I vína a destiláty z ostatních zemí na německém trhu v minulém roce ztrácely. Christophe Navarre, prezident FEVS, tuto ztrátu přisuzuje růstu cen. “Němci jsou na cenu velmi citliví,” podotkl.
Podle FEVS jsou víno a lihoviny druhou nejvýznamější obchodní položkou francouzského exportu hned po leteckém průmyslu. Tyto průmyslové giganty jsou ale státem výrazně podporované, jako například Airbus, podotkl Navarre.