Přeskočit na hlavní obsah

Zahraniční tržby francouzské produkce vína a lihovin dosáhly nového rekordu

Bez Číny a Ameriky by to nešlo

Francie v loňském roce vyvezla vína a lihoviny v hodnotě 11,9 miliard EUR a po tržbách 11,7 miliardy EUR v roce 2015 vytvořila nový rekord.
Sdružení francouzských vývozců Fédération des Exportateurs de Vins et Spiritueux de France (FEVS) oznámilo, že tržby z exportu v roce 2016 vzrostly o 1,2%. Na tomto růstu se nejvíce podílely Čína a Spojené státy.
Rekordních hodnot dosáhl loňský úspěšný vývoz koňaku a dalších lihovin, které představují třetinu vývozu. Francouzská vína, zejména exportní šlágr šampaňské, zaznamenala na druhé straně o něco nižší příjmy (pokles o 0,8%).
Důvodem byl vliv kurzu GBP na důležitém britském trhu. Vína z Francie byla pro Brity drahá a přestali je kupovat. 

Cena je citlivá

Čtvrtým největším exportním trhem pro francouzská kvalitní vína je Německo s 824 miliony EUR, i když exportní příjmy i zde poklesly - o 3,4%. I vína a destiláty z ostatních zemí na německém trhu v minulém roce ztrácely. Christophe Navarre, prezident FEVS, tuto ztrátu přisuzuje růstu cen. “Němci jsou na cenu velmi citliví,” podotkl.
Podle FEVS jsou víno a lihoviny druhou nejvýznamější obchodní položkou francouzského exportu hned po leteckém průmyslu. Tyto průmyslové giganty jsou ale státem výrazně podporované, jako například Airbus, podotkl Navarre.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.