25. února 2017

Ovlivní politika Donalda Trumpa trh s vínem?

Donald Trump je abstinent

Śumivá vína z Trump Winery
Felicity Carter a Robert Joseph se pro časopis Meininger's Wine Business International zamysleli nad možným vlivem Trumpova prezidentování na vinařský průmysl. Hned na začátku citují jeho slova z roku 2004: "Nikdy jsem nepochopil, proč veřejné mínění tolik odsuzuje tabákový průmysl a ne společnosti produkující alkohol." Ve stejném roce v rozhovoru pro Esquire dodal: "Alkohol je mnohem horší problém než cigarety."
Vzhledem k nepřátelství Donalda Trumpa vůči alkoholu je nasnadě uvažovat, že by mohl začít prosazovat nějaké druhy prohibičních opatření nebo podporovat žaloby na alkoholové společnosti. Jeho vztah k pití ale není černobílý.
Trumpova zášť k alkoholu jistě pramení i ze ztráty bratra Freda, který podlehl jeho nadměrné konzumaci ve věku 43 let. Ale přestože Trump nepije víno, pořídil si v roce 2010 ve Virginii vlastní vinařství, které nyní patří jeho synovi Ericovi a jehož vína využíval i ve volební kampani. Je nepravděpodobné, že by navrhoval cokoli, co by jeho obchod s vínem poškozovalo.

Trocha prohibice nebo vlastenectví?

Pokud by chtěl Trump prosazovat protialkoholová opatření a zároveň chránit zájmy svého syna, mohl by být v pokušení podporovat pití vína před jinými druhy alkoholu, což by vinařský průmysl jistě přivítal.
Další možností je označit za málo vlasteneckou konzumaci zahraničních produktů alkoholového průmyslu jako součást budování image “Make America Great Again.” Už Ronald Reagan podporoval konzumaci amerických vín, jak dobře ilustruje jeho věta z přípitku s francouzským prezidentem: "Samozřejmě víme, že Francie má velké porozumění pro kvalitní vína, proto jsme se rozhodli vás dnes večer pohostit kalifornským vínem."

Nenaštvat lidi

Eric Asimov, vinařský kritik New York Times, říká, že při inauguraci Cartera a Reagana byla servírována pouze vybraná francouzská vína. Poté se ale stalo součástí politické taktiky podávání amerických vín. Asimova vína podávaná při Trumpově uvedení do úřadu nijak zvlášť nenadchla. 
"Řekl bych, že výběr kolekce vín byl strašný. Vkus při tvorbě nabídky amerických vín pro oficiální příležitosti je špatný bez ohledu na politickou příslušnost.” Domnívá se, že je to tím že žádný nový prezident nechce být obviněn ze snobství.
Toho se Trump bát jistě nemusí, protože je dobře známo, že jeho gastronomické preference směřují k McDonald’s. 

Je to vlastně obchod

Vzhledem k jeho protichůdným postojům k alkoholu a zejména k vínu se s napětím očekává, jestli ve své nové vládě tato politická témata otevře.
Možná, že konzumace alkoholu všeho druhu vystřelí naopak nahoru, stále více lidí se k němu přiklání a z Trumpa si brát příklad nebudou. 
V říjnu 2016 řekl Kerry Woolard, generální ředitel Trump Winery, že prodeje vinařství vzrostly z roku na rok až o 55%.
Carter a Joseph svou úvahu uzavírají konstatováním, že zatímco všechno ostatní je v pohybu, jedna věc je jistá: Trumpův vpád do politiky je zatím velmi dobrý pro jednu značku vína. Jeho vlastní.