22. února 2017

Co přijde po EET: ruský vzor

Registrace obchodů s alkoholem

Ruští obchodníci už znají EET. Jmenuje se EGAIS (ЕГАИС, Единая государственная автоматизированная информационная система). Je povinný pro celý alkoholový průmysl, tedy pro všechny producenty lihovin, piva, vína, ciderů nebo medoviny a obchodníky s těmito produkty a byl spuštěný vloni na Nový rok.
Zákon "o státní regulaci výroby a obchodu lihu, alkoholu a výrobků z lihu," který za jeho vznikem stojí, má však kromě evidence všech obchodů a lihem a alkoholem jeden další aspekt. Zákaz prodeje alkoholu na některých přesně určených místech. Jedná se zejména o dětská, školská, zdravotnická a sportovních zařízení a vojenské objekty a k nim přiléhající oblasti, ale také o kulturní zařízení, maloobchodní a velkoobchodní trhy, nádraží, letiště a k nim přiléhající oblasti.

Velký bratr

Ruské ministerstvo hospodářského rozvoje letos začalo připravovat projekt, který neumožní na tato místa ani dodávat alkohol objednaný v e-shopech. Místa z těchto oblastí se jednoduše dostanou na černou listinu a systém objednávku z nich automaticky odmítne.
Už v lednu proto ministerstvo zvážilo možnost vypracování registru budov a přilehlých oblastí, pro které platí zákaz maloobchodního prodeje alkoholických nápojů s cílem vyvinout technická omezení na možnost objednat alkohol na místa zadaná v registru.

Internetoví prodejci už s tím počítají

Alexandr Ivanov, prezident asociace e-shopů, potvrdil, že v Rusku je řada firem specializovaných na tak objemné databáze adres. Dodal také, že ministerstvo bude spolupracovat se státní Ruskou poštou, který může adresy z databází fyzicky ověřit a potvrdit. Podle něj přijde vybudování takové databáze asi na 10 milionů RUB.
A nejen to. Úřady současně zvažují přesně vymezit okruh osob, které dostanou licenci k prodeji alkoholu po internetu. Trh tak značně prořídne a těm, kdo licenci získají, obchody stoupnou.