Přeskočit na hlavní obsah

Vína na Internationale Grüne Woche

Vinaři na IGW

Bednář při výrobě vinného soudku
V rámci letošního berlínského veletrhu Internationale Grüne Woche představí na 800 m² halové plochy také 25 vystavovatelů vynikající vína více než 60 producentů. Na prezentaci “DiVin” uvede Deutsche Wein Marketing vlastní výběr vín oceněných během čtyř každoročních respektovaných hodnocení, pořádaných záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) a UIOE (Mezinárodní unie enologů).
V nabídce najdeme tichá i šumivá vína z Německa, Francie, Řecka, Itálie, Moldávie, Rakouska, Portugalska, Švýcarska a Španělska. 
Mimo jiné budou k ochutnání i sekty oceněných producentů St. Laurentius Sekt, Saar-Mosel-Winzersekt, vítěze Golden League 2016 v kategorii nejlepší producent sektu do 50 hektarů, Sankt-Nikolaus-Hospital, vítěze Golden League 2016 v kategorii nejlepší vinařství do 50 hektarů, a také ze španělského vinařství Bodega Iniesta, vítěze Golden League 2016 v kategorii nejlepší vinařství nad 500 hektarů.

Prezentace českých producentů

Brány Internationale Grüne Woche, největšího světového veletrhu zaměřeného na výživu, zemědělství a zahradnictví, budou otevřené od 20. do 29. ledna. Více než 400.000 očekávaných návštěvníků může navštívit prezentace přes 1.500 vystavovatelů ze 70 zemí, kteří zde představí a nabídnou k degustaci ovoce, zeleninu, ryby, maso a mléčné produkty, ale také bohatou nabídku vína, piva a lihovin.
Veletrhu se účastní i producenti z Česka, kteří své produkty představí na společné 320 m² prezentaci organizované Ministerstvem zemědělství.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.