Přeskočit na hlavní obsah

Rusko zvyšuje ochranářství domácích vinohradníků

Proti dovozu zahraničních hroznů

V loňském roce padaly v Rusku návrhy na úplný zákaz dovozu zahraniční suroviny pro výrobu vín.
S účinností od 1. ledna 2017 ruský parlament "jen" výrazně zvýšil spotřební daň na vína vyrobená z dovážených hroznů.
Sazba daně pro tichá vína vyrobená z dovezených surovin se zdvojnásobila z 9 na 18 RUB (z 4 CZK na téměř 8 CZK) za litr. Sazba daně pro šumivá vína vyrobená z dovezených surovin bez chráněného zeměpisného označení se zvýšila z 10 na 36 RUB (až na 15 CZK) za litr. 
Zároveň se parlament rozhodl nerealizovat plánované zvýšení spotřebních daní pro vína vyrobená z domácích surovin s chráněným zeměpisným označením a s chráněným označením původu. Důvodem je především loňský výrazný pokles výroby vína na Krymu a na Kubáni, dominantních centrech produkce.
Ruští zákonodárci předpokládají, že zvýšení spotřebních daní významně přispěje ke snížení objemu dovozu suroviny pro výrobu vína zejména z Turecka a podpoří domácí pěstitele i výrobce vína. 
V Česku je spotřební daň na tichá vína nula a na šumivá vína bez ohledu na původ surovin 23,40 CZK za litr.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…