Přeskočit na hlavní obsah

Nejnovější apelace pro marocké vinice

Bílého jako šafránu

Podle údajů Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) mají marocké vinice rozlohu 50.000 hektarů, ve srovnání s Českem trojnásobnou. Na 75% vinic se pěstují stolní odrůdy, určené pro konzumaci jako čerstvé hrozny nebo jako rozinky. 
Ročně se v Maroku vyprodukuje 345.000 hektolitrů vína, z toho 78% červeného, 18% růžového a pouze 4% bílého. 
Export marockých vín dosahuje 36.000 hektolitrů a maročtí vinaři ho chtějí dále zvyšovat, protože místní spotřeba vína 1,7 litru na obyvatele není vysoká, ve srovnání s Českem sotva desetinová.
Mezi hlavní vinařské oblasti patří města Meknes s 50% plochou vinic, Khemisset s 15% a El Hajeb s 10%. Další pěstitelské oblasti se nacházejí v Berkane, Angad, Sais, Beni-Sadden, Zerhoun, Guerrouane, Beni-M’Tir, Gharb, Chellah, Zaër, Zemmour, Zenata a Sahel et Doukkala v severní části země. 

Marocké apelace

Jakosti marockých vín se označují jako AOG (Appellations d'Origine Garantie, chráněné zeměpisné označení) a AOC (Appellations d'Origine Contrôlée, chráněné označení původu), která kontroluje Státní úřad zdravotní bezpečnosti potravin (ONSSA). 
Tento v roce 1977 založený úřad zajišťuje dodržování konkrétních kritérií stanovených pro každou jakost. Pro vína jsou předepsány speciální analýzy a organoleptická hodnocení předložených vzorků.
Maroko má dosud v 14 regionů s označením AOG. Podmínky pro označení AOC byly definovány v roce 1998, kdy vznikla apelace pro tichá vína pod názvem “Les Coteaux de l’Atlas.” Druhá "Crémants de l’Atlas" pro šumivá vína vyráběná tradiční metodou pochází z roku 2009.
Poslední uznaná AOC je z loňského roku s označením "Côtes de Rommani" pro červená, růžová, bílá a šedá vína z oblasti La Ferme z regionu Zaêrs, který je vzdálen asi šedesát kilometrů od Rabatu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný