Přeskočit na hlavní obsah

Invaze závažné nemoci vinic

Je už žloutenka na Moravě?

Loňský první zaregistrovaný výskyt exempláře původně severoamerického kříska révového Scaphoideus titanus na vinicích nedaleko Valtic na pomezí rakousko-české hranice představuje hrozbu, se kterou už mají švýcarští pěstitelé své černé zkušenosti.
Křístek je přenašečem nemoci flavescence dorée, takzvané žloutenky révy vinné.
Ta se řadí mezi nejzávažnější choroby, které mohou napadnout vinice, brání cirkulaci mízy a vyvolává částečné nebo úplné odumírání postižených keřů. Patří mezi karanténní choroby, které se musí hlásit příslušným úřadům.
Tato fytoplazma způsobuje zlaté žloutnutí révy, v zamořených oblastech se rychle šíří a působí významné hospodářské škody, protože napadené keře révy musí být vyklučené a zcela zničené.
Doposud neexistuje žádná účinná léčba, kontrolní opatření jsou pouze preventivní.

Přes Alpy z Ticina

Toto onemocnění je rozšířené v kantonu Ticino už od roku 2004, v roce 2015 však bohužel překročilo i bariéru Alp. Na konci října minulého roku byl zaznamenán první výskyt flavescence dorée v kantonu Vaud na jihu Švýcarska, který sousedí s Itálií a na jihozápadě s Francií.
V této oblasti byla provedená analýza 45 keřů révy z celkem 19 vinic, podezřelých z napadení nemocí. U dvou vzorků se přítomnost onemocnění potvrdila. Původ epidemie zatím bohužel ještě není znám. Příslušné orgány kantonu přijaly řadu opatření, aby zabránily jejímu dalšímu výskytu.

Hledá se řešení

Žloutenka révy vinné je problém, který se dnes týká řady evropských regionů a představuje jedno ze základních rizik pro zachování evropského vinařství.
Shromáždění evropských vinařských regionů (Assemblée des Régions Européennes Viticoles, AREV) na své konferenci v listopadu 2014 v lucemburském Remichu přijalo rezoluci, kde navrhlo se touto problematikou urychleně zabývat. Dále rozhodlo vytvořit odbornou skupinu pro výměnu informací s orgány EU s cílem nalézt účinné řešení tohoto problému.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný