Přeskočit na hlavní obsah

Invaze závažné nemoci vinic

Je už žloutenka na Moravě?

Loňský první zaregistrovaný výskyt exempláře původně severoamerického kříska révového Scaphoideus titanus na vinicích nedaleko Valtic na pomezí rakousko-české hranice představuje hrozbu, se kterou už mají švýcarští pěstitelé své černé zkušenosti.
Křístek je přenašečem nemoci flavescence dorée, takzvané žloutenky révy vinné.
Ta se řadí mezi nejzávažnější choroby, které mohou napadnout vinice, brání cirkulaci mízy a vyvolává částečné nebo úplné odumírání postižených keřů. Patří mezi karanténní choroby, které se musí hlásit příslušným úřadům.
Tato fytoplazma způsobuje zlaté žloutnutí révy, v zamořených oblastech se rychle šíří a působí významné hospodářské škody, protože napadené keře révy musí být vyklučené a zcela zničené.
Doposud neexistuje žádná účinná léčba, kontrolní opatření jsou pouze preventivní.

Přes Alpy z Ticina

Toto onemocnění je rozšířené v kantonu Ticino už od roku 2004, v roce 2015 však bohužel překročilo i bariéru Alp. Na konci října minulého roku byl zaznamenán první výskyt flavescence dorée v kantonu Vaud na jihu Švýcarska, který sousedí s Itálií a na jihozápadě s Francií.
V této oblasti byla provedená analýza 45 keřů révy z celkem 19 vinic, podezřelých z napadení nemocí. U dvou vzorků se přítomnost onemocnění potvrdila. Původ epidemie zatím bohužel ještě není znám. Příslušné orgány kantonu přijaly řadu opatření, aby zabránily jejímu dalšímu výskytu.

Hledá se řešení

Žloutenka révy vinné je problém, který se dnes týká řady evropských regionů a představuje jedno ze základních rizik pro zachování evropského vinařství.
Shromáždění evropských vinařských regionů (Assemblée des Régions Européennes Viticoles, AREV) na své konferenci v listopadu 2014 v lucemburském Remichu přijalo rezoluci, kde navrhlo se touto problematikou urychleně zabývat. Dále rozhodlo vytvořit odbornou skupinu pro výměnu informací s orgány EU s cílem nalézt účinné řešení tohoto problému.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.