Přeskočit na hlavní obsah

Cikády přenášejí nákazu vinic z kopřiv, ne z révy

Nakažené ovoce

Cikáda, foto Michael F. Schönitzer
Srolované a zežloutlé listy. Na podzim dřevnaté, později černé výhonky. Menší, kyselé, hořké a vzápětí i seschlé hrozny.
To jsou charakteristické rysy onemocnění révy, kterému se u našich rakouských sousedů říká Schwarzholzkrankheit (Candidatus Phytoplasma solani) patřící do skupiny onemocnění révy vinné žloutnutím. Je za něj zodpovědná fytoplasma napadající buněčné stěny nejen vinných hroznů, ale i hrušek nebo meruněk.
Vědci z rakouského Austrian Institut of Technology (AIT) ve spolupráci s Weinbauschule Klosterneuburg izolovali a charakterizovali DNA této fytoplasmy. Výsledky výzkumného projektu ukazují, že jen v Rakousku existuje nejméně 14 geneticky odlišných genotypů.

Oblíbená kopřiva

Günter Brader, manažer výzkumného projektu, vysvětluje: "Dříve jsme si mysleli, že jako zprostředkující hostitel slouží plevele jako je například svlačec. Teď víme, že zdrojem infekce v případě této nemoci jsou kopřivy a jejím nositelem a přenašečem cikády (Hyalesthes obsoletus), které pod jejími listy často přežívají."

A jak ochránit révu? Výzkumný tým se snažil zacházet s bakteriemi. Ale pouze jediný typ bakterií vyhovoval a pomohl zpomalit další rozšíření.

Vše záleží na cikádách

Brader říká: “Toto problematické onemocnění je vidět pouze v dlouhodobém horizontu. Rozšíření se děje ve vlnách a je obtížné ho předpovědět. Vše závisí na letu cikád. Choroba sama o sobě se obvykle rozšíří až za jeden rok po infekci a nenapadne naštěstí velkou plochu. V současné době je míra infekce asi jedno procento.
Kromě toho jsou znatelné rozdíly napadení různých odrůd. Například Veltlínské zelené je velmi odolné, ale Zweigelt nikoliv.”

Léčba prořezáváním

Brader dodává: "Není nutné ihned révu vyklučit. Můžete ji léčit prořezáváním a někdy se vyléčí i sama od sebe, ale několik let nerodí. Vinař se musí ekonomicky rozhodnout. Není zde také žádné riziko další infekce, réva je takzvaným mrtvým hostitelem. Z něj cikáda nemůže přijmout bakterie a dál je roznášet.”
To je naštěstí rozdíl od podobných onemocnění, které se z révy na další keře přenášejí, jako je například velmi obávaná flavescence dorée, která dokáže zničit celé vinohrady.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania