Nakažené ovoce
![]() |
Cikáda, foto Michael F. Schönitzer |
To jsou charakteristické rysy onemocnění révy, kterému se u našich rakouských sousedů říká Schwarzholzkrankheit (Candidatus Phytoplasma solani) patřící do skupiny onemocnění révy vinné žloutnutím. Je za něj zodpovědná fytoplasma napadající buněčné stěny nejen vinných hroznů, ale i hrušek nebo meruněk.
Vědci z rakouského Austrian Institut of Technology (AIT) ve spolupráci s Weinbauschule Klosterneuburg izolovali a charakterizovali DNA této fytoplasmy. Výsledky výzkumného projektu ukazují, že jen v Rakousku existuje nejméně 14 geneticky odlišných genotypů.
Oblíbená kopřiva
A jak ochránit révu? Výzkumný tým se snažil zacházet s bakteriemi. Ale pouze jediný typ bakterií vyhovoval a pomohl zpomalit další rozšíření.
Vše záleží na cikádách
Brader říká: “Toto problematické onemocnění je vidět pouze v dlouhodobém horizontu. Rozšíření se děje ve vlnách a je obtížné ho předpovědět. Vše závisí na letu cikád. Choroba sama o sobě se obvykle rozšíří až za jeden rok po infekci a nenapadne naštěstí velkou plochu. V současné době je míra infekce asi jedno procento.Kromě toho jsou znatelné rozdíly napadení různých odrůd. Například Veltlínské zelené je velmi odolné, ale Zweigelt nikoliv.”
Léčba prořezáváním
To je naštěstí rozdíl od podobných onemocnění, které se z révy na další keře přenášejí, jako je například velmi obávaná flavescence dorée, která dokáže zničit celé vinohrady.