Přeskočit na hlavní obsah

Cikády přenášejí nákazu vinic z kopřiv, ne z révy

Nakažené ovoce

Cikáda, foto Michael F. Schönitzer
Srolované a zežloutlé listy. Na podzim dřevnaté, později černé výhonky. Menší, kyselé, hořké a vzápětí i seschlé hrozny.
To jsou charakteristické rysy onemocnění révy, kterému se u našich rakouských sousedů říká Schwarzholzkrankheit (Candidatus Phytoplasma solani) patřící do skupiny onemocnění révy vinné žloutnutím. Je za něj zodpovědná fytoplasma napadající buněčné stěny nejen vinných hroznů, ale i hrušek nebo meruněk.
Vědci z rakouského Austrian Institut of Technology (AIT) ve spolupráci s Weinbauschule Klosterneuburg izolovali a charakterizovali DNA této fytoplasmy. Výsledky výzkumného projektu ukazují, že jen v Rakousku existuje nejméně 14 geneticky odlišných genotypů.

Oblíbená kopřiva

Günter Brader, manažer výzkumného projektu, vysvětluje: "Dříve jsme si mysleli, že jako zprostředkující hostitel slouží plevele jako je například svlačec. Teď víme, že zdrojem infekce v případě této nemoci jsou kopřivy a jejím nositelem a přenašečem cikády (Hyalesthes obsoletus), které pod jejími listy často přežívají."

A jak ochránit révu? Výzkumný tým se snažil zacházet s bakteriemi. Ale pouze jediný typ bakterií vyhovoval a pomohl zpomalit další rozšíření.

Vše záleží na cikádách

Brader říká: “Toto problematické onemocnění je vidět pouze v dlouhodobém horizontu. Rozšíření se děje ve vlnách a je obtížné ho předpovědět. Vše závisí na letu cikád. Choroba sama o sobě se obvykle rozšíří až za jeden rok po infekci a nenapadne naštěstí velkou plochu. V současné době je míra infekce asi jedno procento.
Kromě toho jsou znatelné rozdíly napadení různých odrůd. Například Veltlínské zelené je velmi odolné, ale Zweigelt nikoliv.”

Léčba prořezáváním

Brader dodává: "Není nutné ihned révu vyklučit. Můžete ji léčit prořezáváním a někdy se vyléčí i sama od sebe, ale několik let nerodí. Vinař se musí ekonomicky rozhodnout. Není zde také žádné riziko další infekce, réva je takzvaným mrtvým hostitelem. Z něj cikáda nemůže přijmout bakterie a dál je roznášet.”
To je naštěstí rozdíl od podobných onemocnění, které se z révy na další keře přenášejí, jako je například velmi obávaná flavescence dorée, která dokáže zničit celé vinohrady.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.