Přeskočit na hlavní obsah

Cikády přenášejí nákazu vinic z kopřiv, ne z révy

Nakažené ovoce

Cikáda, foto Michael F. Schönitzer
Srolované a zežloutlé listy. Na podzim dřevnaté, později černé výhonky. Menší, kyselé, hořké a vzápětí i seschlé hrozny.
To jsou charakteristické rysy onemocnění révy, kterému se u našich rakouských sousedů říká Schwarzholzkrankheit (Candidatus Phytoplasma solani) patřící do skupiny onemocnění révy vinné žloutnutím. Je za něj zodpovědná fytoplasma napadající buněčné stěny nejen vinných hroznů, ale i hrušek nebo meruněk.
Vědci z rakouského Austrian Institut of Technology (AIT) ve spolupráci s Weinbauschule Klosterneuburg izolovali a charakterizovali DNA této fytoplasmy. Výsledky výzkumného projektu ukazují, že jen v Rakousku existuje nejméně 14 geneticky odlišných genotypů.

Oblíbená kopřiva

Günter Brader, manažer výzkumného projektu, vysvětluje: "Dříve jsme si mysleli, že jako zprostředkující hostitel slouží plevele jako je například svlačec. Teď víme, že zdrojem infekce v případě této nemoci jsou kopřivy a jejím nositelem a přenašečem cikády (Hyalesthes obsoletus), které pod jejími listy často přežívají."

A jak ochránit révu? Výzkumný tým se snažil zacházet s bakteriemi. Ale pouze jediný typ bakterií vyhovoval a pomohl zpomalit další rozšíření.

Vše záleží na cikádách

Brader říká: “Toto problematické onemocnění je vidět pouze v dlouhodobém horizontu. Rozšíření se děje ve vlnách a je obtížné ho předpovědět. Vše závisí na letu cikád. Choroba sama o sobě se obvykle rozšíří až za jeden rok po infekci a nenapadne naštěstí velkou plochu. V současné době je míra infekce asi jedno procento.
Kromě toho jsou znatelné rozdíly napadení různých odrůd. Například Veltlínské zelené je velmi odolné, ale Zweigelt nikoliv.”

Léčba prořezáváním

Brader dodává: "Není nutné ihned révu vyklučit. Můžete ji léčit prořezáváním a někdy se vyléčí i sama od sebe, ale několik let nerodí. Vinař se musí ekonomicky rozhodnout. Není zde také žádné riziko další infekce, réva je takzvaným mrtvým hostitelem. Z něj cikáda nemůže přijmout bakterie a dál je roznášet.”
To je naštěstí rozdíl od podobných onemocnění, které se z révy na další keře přenášejí, jako je například velmi obávaná flavescence dorée, která dokáže zničit celé vinohrady.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…