Přeskočit na hlavní obsah

Australané investují miliony do výzkumu terroiru Shiraz. Nebo do marketingu?

Terroir a prémiové ceny

Shiraz je s 26% podílu ve vinohradech převládající australskou odrůdou a podle Wine Australia jsou australské keře Shiraz nejstarší na světě. Na exportu vín v cenové hladině nad 10 AUD za litr se vína z této odrůdy podílí 40%.
Podle údajů z roku 2016 vzrostl export australských vín podle hodnoty o 11%, a to především díky exportu lahvových vín ve vyšších cenových relacích. Nejlepšími exportními trhy pro australská vína byly Spojené státy, Čína, Velká Británie, Kanada a Hong Kong.
Protože zvyšování mezinárodního uznání a kvality australských vín pomáhají zvyšovat poptávku i jejich cenu, hodlá Austrálie do těchto oblastí investovat.

Zdůraznit terroir

Brian Croser, místopředseda Wine Australia, řekl: "Už víme, že jedinečné australské terroir existují a že nejdůležitější faktory, které přispívají k rozdílům mezi víny, jsou klima, poloha vinic i fyzikální a chemické vlastnosti půdy.
Prostřednictvím projektů, které spouštíme, se snažíme pochopit, jak se tyto environmentální podmínky přeměňují do fyziologických změn v révě vinné, které vedou k podstatným změnám složení bobulí a ty způsobují vjem spojení terroiru a vína.
Když pochopíme, jak tyto změny fungují, pak budou moci vinaři zdůraznit terroir svých vinic a jejich jedinečnost, aby mohli produkovat jedinečná vína. A aby za ně mohli dostat odpovídající cenu."

Výzkumné programy

Výzkumné projekty budou provádět University of Adelaide, Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, National Wine and Grape Industry Centre (NWGIC), South Australian Research and Development Institute a Australian Wine Research Institute.
NWIGIC už zahájila projekt, kde zkoumá korelaci mezi senzorickými vlastnostmi vín Shiraz, chemickým profilem a klimatickou oblastí, ze které hrozny pocházejí.
A na University of Adelaide běží projekt, který hledá, jaké chemické prvky vyjadřují terroir odrůdy Shiraz.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný