Přeskočit na hlavní obsah

Arizona: víno z pouště

Kamenité vinice

Arizona nejsou jen Grand Canyon, Route 66, nejslavnější silnice světa, a pouště plné kaktusů. Své místo zde má i vinaření. Výhodou jsou dostatek slunce, tepla i kamenitá půda, které plodům dodávají jedinečnou chuť a nejvyšší kvalitu. Proto se víno z Arizony stává stále oblíbenějším.
Severně od Phoenixu, hlavního města státu, leží v bujné zeleni svěží vinice Verde Valley a na jihu vinařské oblasti Sonoita a Willcox. Podle nich jsou nazvané tři vinařské stezky - Verde Valley Wine Trail, Sonoita Wine Trail a Willcox Wine Trail - na kterých lze ochutnat vína z více než osmdesáti místních vinařství. 
Už jen v centru Scottsdale nedaleko Phoenixu, kterému se říká Beverly Hills Arizony, spojilo své síly pět vinařství a otevřelo vlastní obchody s vínem a vytvořili tak další stezku pro příznivce vína.

Vinařský festival

Už v 16. století pěstovali víno v Arizoně španělští jezuité, pro něž bylo součástí křesťanských obřadů. Hlavní epocha moderní kultury vína se ale datuje až od roku 1980, kdy byly v jihovýchodní části státu vysazeny první velké vinice a v roce 1984 získaly apelační statut American Viticulture Area (AVA).
U příležitosti třiatřicátého výročí apelací se 22. a 23. dubna 2017 koná už šestý ročník Southeast Arizona Wine Growers Festival, který jako jeden z hlavních bodů představí vína z dvaceti vinařství všech tří vinařských oblastí.
Spolu s dobrým vínem budou hvězdami této dvoudenní akce samotní vinaři, k nimž patří i Maynard James Keenan, zpěvák a frontman americké metalové kapely Tool, který zde založil už v roce 2004 vinařství Caduceus Cellars.
S počátky jeho vinařství se můžete seznámit v dokumentárním filmu Blood into Wine. Po zhlédnutí filmu jeho fanoušci posmutněli, protože pochopili, že vzhledem k jeho nové vinařské vášni se pětiletá perioda vydávání nových alb Tool zřejmě ještě prodlouží.

Film je proslavil

Eric Glomski, spoluautor filmu, je také významnou osobou na zdejší vinařské scéně. Provozuje Arizona Stronghold Vineyard a Page Springs Cellars, dvě z nejznámějších vinařství tohoto pouštního státu. Je považován za průkopníka arizonského vinařství a je mezi místními vinaři celebritou. Pomohl víno z Arizony zviditelnit, posílit jeho prestiž a oblast Verde Valley zařadit mezi velmi známé světové pěstitelské oblasti.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.