9. ledna 2017

Arizona: víno z pouště

Kamenité vinice

Arizona nejsou jen Grand Canyon, Route 66, nejslavnější silnice světa, a pouště plné kaktusů. Své místo zde má i vinaření. Výhodou jsou dostatek slunce, tepla i kamenitá půda, které plodům dodávají jedinečnou chuť a nejvyšší kvalitu. Proto se víno z Arizony stává stále oblíbenějším.
Severně od Phoenixu, hlavního města státu, leží v bujné zeleni svěží vinice Verde Valley a na jihu vinařské oblasti Sonoita a Willcox. Podle nich jsou nazvané tři vinařské stezky - Verde Valley Wine Trail, Sonoita Wine Trail a Willcox Wine Trail - na kterých lze ochutnat vína z více než osmdesáti místních vinařství. 
Už jen v centru Scottsdale nedaleko Phoenixu, kterému se říká Beverly Hills Arizony, spojilo své síly pět vinařství a otevřelo vlastní obchody s vínem a vytvořili tak další stezku pro příznivce vína.

Vinařský festival

Už v 16. století pěstovali víno v Arizoně španělští jezuité, pro něž bylo součástí křesťanských obřadů. Hlavní epocha moderní kultury vína se ale datuje až od roku 1980, kdy byly v jihovýchodní části státu vysazeny první velké vinice a v roce 1984 získaly apelační statut American Viticulture Area (AVA).
U příležitosti třiatřicátého výročí apelací se 22. a 23. dubna 2017 koná už šestý ročník Southeast Arizona Wine Growers Festival, který jako jeden z hlavních bodů představí vína z dvaceti vinařství všech tří vinařských oblastí.
Spolu s dobrým vínem budou hvězdami této dvoudenní akce samotní vinaři, k nimž patří i Maynard James Keenan, zpěvák a frontman americké metalové kapely Tool, který zde založil už v roce 2004 vinařství Caduceus Cellars.
S počátky jeho vinařství se můžete seznámit v dokumentárním filmu Blood into Wine. Po zhlédnutí filmu jeho fanoušci posmutněli, protože pochopili, že vzhledem k jeho nové vinařské vášni se pětiletá perioda vydávání nových alb Tool zřejmě ještě prodlouží.

Film je proslavil

Eric Glomski, spoluautor filmu, je také významnou osobou na zdejší vinařské scéně. Provozuje Arizona Stronghold Vineyard a Page Springs Cellars, dvě z nejznámějších vinařství tohoto pouštního státu. Je považován za průkopníka arizonského vinařství a je mezi místními vinaři celebritou. Pomohl víno z Arizony zviditelnit, posílit jeho prestiž a oblast Verde Valley zařadit mezi velmi známé světové pěstitelské oblasti.