Přeskočit na hlavní obsah

Arizona: víno z pouště

Kamenité vinice

Arizona nejsou jen Grand Canyon, Route 66, nejslavnější silnice světa, a pouště plné kaktusů. Své místo zde má i vinaření. Výhodou jsou dostatek slunce, tepla i kamenitá půda, které plodům dodávají jedinečnou chuť a nejvyšší kvalitu. Proto se víno z Arizony stává stále oblíbenějším.
Severně od Phoenixu, hlavního města státu, leží v bujné zeleni svěží vinice Verde Valley a na jihu vinařské oblasti Sonoita a Willcox. Podle nich jsou nazvané tři vinařské stezky - Verde Valley Wine Trail, Sonoita Wine Trail a Willcox Wine Trail - na kterých lze ochutnat vína z více než osmdesáti místních vinařství. 
Už jen v centru Scottsdale nedaleko Phoenixu, kterému se říká Beverly Hills Arizony, spojilo své síly pět vinařství a otevřelo vlastní obchody s vínem a vytvořili tak další stezku pro příznivce vína.

Vinařský festival

Už v 16. století pěstovali víno v Arizoně španělští jezuité, pro něž bylo součástí křesťanských obřadů. Hlavní epocha moderní kultury vína se ale datuje až od roku 1980, kdy byly v jihovýchodní části státu vysazeny první velké vinice a v roce 1984 získaly apelační statut American Viticulture Area (AVA).
U příležitosti třiatřicátého výročí apelací se 22. a 23. dubna 2017 koná už šestý ročník Southeast Arizona Wine Growers Festival, který jako jeden z hlavních bodů představí vína z dvaceti vinařství všech tří vinařských oblastí.
Spolu s dobrým vínem budou hvězdami této dvoudenní akce samotní vinaři, k nimž patří i Maynard James Keenan, zpěvák a frontman americké metalové kapely Tool, který zde založil už v roce 2004 vinařství Caduceus Cellars.
S počátky jeho vinařství se můžete seznámit v dokumentárním filmu Blood into Wine. Po zhlédnutí filmu jeho fanoušci posmutněli, protože pochopili, že vzhledem k jeho nové vinařské vášni se pětiletá perioda vydávání nových alb Tool zřejmě ještě prodlouží.

Film je proslavil

Eric Glomski, spoluautor filmu, je také významnou osobou na zdejší vinařské scéně. Provozuje Arizona Stronghold Vineyard a Page Springs Cellars, dvě z nejznámějších vinařství tohoto pouštního státu. Je považován za průkopníka arizonského vinařství a je mezi místními vinaři celebritou. Pomohl víno z Arizony zviditelnit, posílit jeho prestiž a oblast Verde Valley zařadit mezi velmi známé světové pěstitelské oblasti.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný