18. ledna 2017

52,2 milionů kilo hroznů 2016 v kantonu Wallis

Letošní sklizeň

Úřady švýcarského kantonu Wallis oznámily oficiální údaje o letošní sklizni. V první části sezóny pěstitelé zaznamenali nízké teploty a silné srážky. Zejména v květnu naměřili srážky ve výši 155% průměru měřeného od roku 1981 do roku 2010. Proto se odkvět zpozdil zhruba o 10 dnů ve srovnání s průměrem za poslední desetiletí.
Meteorologické podmínky na začátku léta nutily vinohradníky věnovat zvýšenou pozornost houbovým onemocněním, zejména plísím. Od konce července ale převládalo teplé a velmi suché počasí. Pokračující vlna veder způsobila v mimořádně rozsáhlém měřítku i nutnost závlah.
Tyto klimatické podmínky trvaly až do oficiálního začátku sklizně dne 26. září. Různorodost zrání a rozdílné podmínky ve vinicích způsobily delší čas sklizně, než obvykle.

50 tisíc tun hroznů

S 30,8 milionu kilogramů modrých hroznů a 21,4 milionů kilogramů bílých hroznů je sklizeň 2016 o 7,5% vyšší než desetiletý průměr. Po 3 letech předchozích letech je letošní sklizeň kvantitativně opět v normálu.
Obsahy cukru v odrůdách Rhin (91,6°Oe) a Chasselas (76,9°Oe) jsou mírně nižší než desetiletý průměr, cukry pro Pinot Noir (93,3°Oe) a Gamay (90,5°Oe) desetiletému průměru zhruba odpovídají.
Volba doby sklizně bylo rozhodující pro kvalitu vína. Vybrat optimální okamžik pro sklizeň chtělo často trpělivost. Horké dny a chladné noci uchovaly v hroznech velmi dobrou chuť.
Podle úřadů budou letos bílá vína velmi svěží a plná, červená vína mají velmi krásnou a atraktivní barvu. Kyselost a třísloviny se mezi odrůdami značně liší a jsou závislé na zralosti hroznů.