13. prosince 2016

Zachrání nová odrůda Sunpreme kalifornské producenty rozinek?

Tradiční přístup je drahý

Hrozny Sunpreme usychají přímo na keři
Víno pro produkci rozinek s úspěchem pěstuje mnoho producentů v zemích jako Turecko, Írán nebo Ázerbájdžán. Ti ovšem konkurují i kalifornským producentům, kteří se potýkají se zámořskou konkurencí i kvůli vlastním vysokým výrobním nákladům.
Většina odrůd pro produkci rozinek se sklízí tak, že pracovníci ve vinici řežou celé letorosty s hrozny asi dva týdny před sklizní, bobule se na nich nechávají zaschnout a oddělují se později.
Tento tradiční způsob sklizně odřezáváním letorostů stojí asi 130 USD na akr, což je kolem 36% z celkových nákladů na sklizeň, potvrzuje Craig Ledbetter z USDA Agricultural Research Service (ARS) v San Joaquin Valley.

Nová odrůda mnohé mění

V ARS však vyšlechtili novou odrůdu Sunpreme, na které hrozny zasychají i bez řezání letorostů. Počítá se, že by tímto producenti mohli ušetřit miliony dolarů z výrobních nákladů a zlepšit tak svou konkurenceschopnost na světovém trhu s rozinkami.
Sunpreme se podle ARS dobře daří právě v San Joaquin Valley, kde se hrozny pro produkci rozinek pěstují asi na 200.000 akrech vinic.
Odrůdu Sunpreme vyšlechtil a patentoval šlechtitel David Ramming z ARS, nyní už v důchodu. Pět dalších pěstitelství získalo licenci k jejímu pěstování a dalšímu prodeji.

Nižší náklady i ve vegetačním období

Ledbetter se svými kolegy rovněž srovnávali dva způsoby vedení révy, jak střední, tak nízké bez drátěnky, které je méně náročné na kvalifikaci a mzdu pracovníků.
Výsledky potvrdily, že odrůdě Sunpreme se daří právě při méně náročném nízkém způsobu vedení. Kromě toho pokusy prokázaly, že odrůda Sunpreme dobře prospívá i s polovinou vody na zavlažování, než kolik vyžadují ostatní běžně používané odrůdy. Oba faktory přispívají k dalšímu snížení nákladů na produkci hroznů.