11. prosince 2016

V Porýní-Falcku se už sklízelo ledové víno

Rýnskohesenské mrazy

Mrazivé počasí předchozích dní potěšilo vinaře na falckých a moselských vinicích, kteří se proto vydali na sběr hroznů pro ledová vína.
Teploměr v Bad Durkheim klesl až na minus deset stupňů. Mráz zvyšuje obsah cukru v moštu, ale podle německého vinařského zákona je možné sbírat hrozny pro ledové víno při nejméně mínus sedmi stupních.
Hrozny jsou ve velmi dobrém stavu, uvádějí falčtí vinaři. Obsah cukru byl příjemně vysoko na úrovni více než 160° Oechsle, což odpovídá 39° českého normalizovaného moštoměru.

Slízelo se i na Mosele

Ledové víno se sklízelo i ve Wiltingenu a Winningenu v regionu Mosely. Podle zkušeností vinaře Egona Müllera ze Saaru se nejlepší hrozny pro ledové víno sklízí téměř vždy v polovině listopadu. Letos se v oblasti Mosely zaregistrovalo pro sběr ledového vína pouze 40 vinařství.
Také vinaři v Nieder-Olm v oblasti Rheinhessen sklízeli a celkově přivezli asi 450 litrů moštu. Ke sklizni ledového vína se přihlásili i vinaři z Harxheim a Naahe.
Celkově se v Porýní-Falcku registrovalo k mrazivé sklizni 203 vinařství. Většina z nich pochází z největší německé vinařské oblasti Rheinhessen, kde je z 26 tisíc hektarů vinic 118 hektarů registrovaných pro sklizeň ledového vína. V Falcku je letos pro ledové víno registrovaných 34 hektarů, dvakrát více než vloni. Jak dopadne celková produkce záleží na počasí v příštích týdnech.