Přeskočit na hlavní obsah

V Evropě už koně ve vinicích zapřáhli, ale nyní jsou i na Novém Zélandu. Kvůli postřikům

Dva koně u protinožců

Gracia Clydesdalská v postřiku Pinotu
Novozélandské vinařství Fromm Winery používá k postřiku 0,8 hektaru vinohradu s 25 let starým Pinot noirem dva Clydesdalské koně, Gracii a Billa, a jde tak s evropským trendem.
Například vinař Dominique Léandre-Chevalier, jehož vinice se nachází v obci Anglade severně od Bordeaux, oře ve vinohradech se svými koňmi, jak to dělali jeho předci po mnoho staletí, než do vinic vjely traktory. A není sám, ve Francii jsou obdobných vinařů stovky.
Jenže vinaři z Fromm Winery se přeci jen liší. Místo aby s pomocí koní obdělávali vinice, používají je pro postřik vinohradů. Chtějí tak zachovat přírodní charakter svého vína.
Oba koně, kteří u nich pracují, nejsou ve vinici nováčky, pracovali před tím v organickém vinařství Seresin Estate.

Hipsterská vína jako smradlavá ryba

William Hoare, ředitel vinařství Fromm, který dříve pracoval i pro dnes Bakalovo jihoafrické vinařství Klein Constantia, tvrdí, že se už dnes věnují produkci přírodního vína a tažní koně do tohoto systému dobře zapadají. 
Přestože je už dnes Hoaremu přírodní víno blízké, připouští, že by ho nikdy nenapadlo tento proces formalizovat a uvádět ho na etiketě. Dříve přírodní vína dokonce nesnášel.
"Byl jsem toho názoru, že přírodní víno je možná nejhorší trend ve vinařském průmyslu. Znamenalo pro mě navštěvovat restaurace a vinárny, kde víno pijí hipsterští třicátníci samozřejmě s vousy a těsnými kalhotami. Ti pijí produkci někoho, kdo sice dělá přírodní víno, ale vlastně ani nemá ponětí, co dělá. Jeho produkty nejsou ekologické a aroma vína připomíná na slunci zanechanou hnijící rybu. Myslím, že taková vína postrádají smysl. Ale nedávno jsem po degustaci několik skvělých vín, jako například Morgon Marcela Lapierre z Beaujolais a Libiamo Jamese Milltona z Gisbornu, změnil svůj názor.”
A pak, po návratu z Austrálie, kde se setkal s Billem Downie, který dělá velmi dobrá přírodní vína a postřikuje vinice s koňmi, potkal Stephena Rae. Ten mu řekl, že právě spolu se manželkou Melisou koupili ze Seresin Estate koně, plánují založit vlastní podnik a jestli Fromm Winery nemá zájem.

Lehké a výkonné koně

Takže v říjnu oba koně dorazili na vinici a s na zakázku postaveným strojem vyrazili postřikovat rozvíjející se pupeny. Není to prý tak těžké, když jsou řádky široké 3 metry, ale trochu složitější to je, pokud je šířka jen 1,8 metru.
Koně mohou pracovat až osm hodin denně a dokáží postřikovací vůz táhnout rychlostí pět až šest kilometrů za hodinu. Práce je tak jen o trochu pomalejší než s tři až šestinásobně těžším traktorem, zato bez fosilních paliv a s mnohem menším zhutněním půdy v meziřadí. Podle Hoareho je to win-win situace.
Teď využívají manželé Raeovi koně ve vinicích pouze pro postřik, ale registrují četné dotazy ohledně jejich využití pro orbu nebo pletí meziřadí."Kdybychom měli ty správné disky, myslíme, že je to možné. Takže se po nich díváme," říká Melisa Rae, která s oběma Clydesalskými koňmi, kteří váží mezi 820 a 910 kilogramy a utáhnou několikanásobek vlastní hmotnosti, téměř pět let pracovala v Seresin Estate.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania