Přeskočit na hlavní obsah

Už brzy se bude opět řešit, co se starým dřevem z vinic

Miliony tun dřeva ladem

Každý rok je v Evropské unii více než 13 milionů tun dřeva z prořezů vinic a sadů. Jen velmi malé množství je v současné době využíváno v energetice. Nedostatečná informovanost, nedostatek technologií a složitost celého řetězce brání využití těchto zdrojů.
"Využití energie z dřevních zbytků - z prořezů ovocných stromů a vinné révy - je technicky proveditelné a může být ekologicky, ekonomicky a sociálně velmi výhodné," řekl Fernando Sebastian, koordinátor výzkumného projektu EuroPruning.
Tento tříletý výzkumný projekt byl financován z prostředků EU ve výši 3,4 milionu EUR. Účastnilo se ho 15 partnerů ze 7 zemí a byl koordinován španělským Research Centre for Energy Resources and Consumption (CIRCE).

Nový štěpkovací stroj

V projektu výzkumníci a průmysloví partneři analyzovali a optimalizovali proces prořezu a vyvinuli nové řezací a stříhací stroje i balící a lisovací stroj, který zvedá nařezané dřevo ze země a zpracuje ho tak, aby bylo schopné přepravy, případně je z něj schopný produkovat i štěpku.
Pokusy a testy už s těmito zařízeními proběhly na třech klimaticky odlišných evropských místech: na broskvoňových a mandloňových sadech ve Španělsku, ve vinicích ve Francii a v Německu v Braniborsku na jabloních a třešních.

Bude z letorostů révy palivo?

Možnost využít dřevo z prořezů je vhodná zejména tam, kde je řezivo každoročně produkováno ve velkém množství, což vede ke značným přínosům pro region. Pokud budou procesy zpracování a skladování prořezu optimalizované, mohou být dřevo nebo štěpka produkovány v kvalitě, která splňuje požadavky trhu na tuhá paliva.
Na základě rozsáhlé analýzy trhu s řezivem a identifikací právních překážek byl v rámci EuroPruning vytvořený koncept životaschopného obchodního modelu.
Projektu byla věnována velká pozornost i mimo Evropu a jeho výsledky už byly prezentovány na více než 50 mezinárodních akcích.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.