4. prosince 2016

Resveratrol pomáhá ženám v reprodukčním věku

Klinická studie

Resveratrol, polyfenol přirozeně se vyskutující ve slupkách modrých hroznů a v červeném víně, má schopnost léčit syndrom polycystických vaječníků (PCOS) u žen. 
To je výsledek nedávno publikované studie v časopise Clinical Endocrinology & Metabolism, který vydává Endokrinologická společnost, profesionální mezinárodní lékařská organizace v oboru endokrinologie a metabolických onemocnění.
Syndromem PCOS trpí na celém světě asi deset procent všech žen v reprodukčním věku. Konkrétním projevem je zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů. Společnými znaky pacientek trpících PCOS jsou časté menstruační poruchy, snížená plodnost, přibývání na váze nebo akné. 
Třicet žen s diagnostikovaným PCOS se na Lékařské universitě v polské Poznani zúčastnilo experimentu s resveratrolem.

Testy

Část žen brala placebo, část denně po dobu tří měsíců resveratrol. Vzorky krve před a v průběhu studie prokázaly hodnoty testosteronu a dehydroepiandrosteron sulfátu (DHEAS), mužského pohlavního hormonu, který je produkován v kůře nadledvin. Kromě toho dobrovolnice prošly na začátku a na konci testy na glukózu za účelem zjištění rizikového faktoru diabetu.
Antoni Duleba, ředitel a profesor reprodukční endokrinologie a léčby neplodnosti na University of California v San Diegu ke studii polských vědců řekl: "Existuje jen velmi málo úspěšných léčení PCOS, která by pomohla snížit hladinu androgenů. Obvykle PCOS vede k neplodnosti. Ale účinná přírodní látka resveratrol nemá žádné takové negativní účinky.”

Pozitivní výsledky

Mezi ženami, které dostávaly v průběhu experimentu doplňky resveratrolu, klesla hladina testosteronu o 23,1% a DHEAS o 22,2%. 
"Výsledek studie je slibný, neboť pokles hladiny hormonů je díky resveratrolu větší, i když pacientka užívá dosavadní medikaci," říká Duleba a současně zdůraňuje: "I když je ještě příliš brzy na úplné zlepšení až vyléčení nepravidelných cyklů nebo vyřešení neplodnosti, přesto doufáme, že toho lze s resveratrolem dosáhnout."
Výzkumy již dříve prokázaly, že samotná konzumace červeného vína nepřinese kýžený efekt. "Špatná zpráva je, že pro úspěšné vyléčení by žena musela vypít 100 až 200 litrů červeného vína za den,” říká Duleba. 
Současně ale poukazuje, že tím spíš nemůže občasné popíjení Merlotu nebo Cabernet Sauvignonu ublížit.