Přeskočit na hlavní obsah

Resveratrol pomáhá ženám v reprodukčním věku

Klinická studie

Resveratrol, polyfenol přirozeně se vyskutující ve slupkách modrých hroznů a v červeném víně, má schopnost léčit syndrom polycystických vaječníků (PCOS) u žen. 
To je výsledek nedávno publikované studie v časopise Clinical Endocrinology & Metabolism, který vydává Endokrinologická společnost, profesionální mezinárodní lékařská organizace v oboru endokrinologie a metabolických onemocnění.
Syndromem PCOS trpí na celém světě asi deset procent všech žen v reprodukčním věku. Konkrétním projevem je zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů. Společnými znaky pacientek trpících PCOS jsou časté menstruační poruchy, snížená plodnost, přibývání na váze nebo akné. 
Třicet žen s diagnostikovaným PCOS se na Lékařské universitě v polské Poznani zúčastnilo experimentu s resveratrolem.

Testy

Část žen brala placebo, část denně po dobu tří měsíců resveratrol. Vzorky krve před a v průběhu studie prokázaly hodnoty testosteronu a dehydroepiandrosteron sulfátu (DHEAS), mužského pohlavního hormonu, který je produkován v kůře nadledvin. Kromě toho dobrovolnice prošly na začátku a na konci testy na glukózu za účelem zjištění rizikového faktoru diabetu.
Antoni Duleba, ředitel a profesor reprodukční endokrinologie a léčby neplodnosti na University of California v San Diegu ke studii polských vědců řekl: "Existuje jen velmi málo úspěšných léčení PCOS, která by pomohla snížit hladinu androgenů. Obvykle PCOS vede k neplodnosti. Ale účinná přírodní látka resveratrol nemá žádné takové negativní účinky.”

Pozitivní výsledky

Mezi ženami, které dostávaly v průběhu experimentu doplňky resveratrolu, klesla hladina testosteronu o 23,1% a DHEAS o 22,2%. 
"Výsledek studie je slibný, neboť pokles hladiny hormonů je díky resveratrolu větší, i když pacientka užívá dosavadní medikaci," říká Duleba a současně zdůraňuje: "I když je ještě příliš brzy na úplné zlepšení až vyléčení nepravidelných cyklů nebo vyřešení neplodnosti, přesto doufáme, že toho lze s resveratrolem dosáhnout."
Výzkumy již dříve prokázaly, že samotná konzumace červeného vína nepřinese kýžený efekt. "Špatná zpráva je, že pro úspěšné vyléčení by žena musela vypít 100 až 200 litrů červeného vína za den,” říká Duleba. 
Současně ale poukazuje, že tím spíš nemůže občasné popíjení Merlotu nebo Cabernet Sauvignonu ublížit.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania