Přeskočit na hlavní obsah

Resveratrol pomáhá ženám v reprodukčním věku

Klinická studie

Resveratrol, polyfenol přirozeně se vyskutující ve slupkách modrých hroznů a v červeném víně, má schopnost léčit syndrom polycystických vaječníků (PCOS) u žen. 
To je výsledek nedávno publikované studie v časopise Clinical Endocrinology & Metabolism, který vydává Endokrinologická společnost, profesionální mezinárodní lékařská organizace v oboru endokrinologie a metabolických onemocnění.
Syndromem PCOS trpí na celém světě asi deset procent všech žen v reprodukčním věku. Konkrétním projevem je zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů. Společnými znaky pacientek trpících PCOS jsou časté menstruační poruchy, snížená plodnost, přibývání na váze nebo akné. 
Třicet žen s diagnostikovaným PCOS se na Lékařské universitě v polské Poznani zúčastnilo experimentu s resveratrolem.

Testy

Část žen brala placebo, část denně po dobu tří měsíců resveratrol. Vzorky krve před a v průběhu studie prokázaly hodnoty testosteronu a dehydroepiandrosteron sulfátu (DHEAS), mužského pohlavního hormonu, který je produkován v kůře nadledvin. Kromě toho dobrovolnice prošly na začátku a na konci testy na glukózu za účelem zjištění rizikového faktoru diabetu.
Antoni Duleba, ředitel a profesor reprodukční endokrinologie a léčby neplodnosti na University of California v San Diegu ke studii polských vědců řekl: "Existuje jen velmi málo úspěšných léčení PCOS, která by pomohla snížit hladinu androgenů. Obvykle PCOS vede k neplodnosti. Ale účinná přírodní látka resveratrol nemá žádné takové negativní účinky.”

Pozitivní výsledky

Mezi ženami, které dostávaly v průběhu experimentu doplňky resveratrolu, klesla hladina testosteronu o 23,1% a DHEAS o 22,2%. 
"Výsledek studie je slibný, neboť pokles hladiny hormonů je díky resveratrolu větší, i když pacientka užívá dosavadní medikaci," říká Duleba a současně zdůraňuje: "I když je ještě příliš brzy na úplné zlepšení až vyléčení nepravidelných cyklů nebo vyřešení neplodnosti, přesto doufáme, že toho lze s resveratrolem dosáhnout."
Výzkumy již dříve prokázaly, že samotná konzumace červeného vína nepřinese kýžený efekt. "Špatná zpráva je, že pro úspěšné vyléčení by žena musela vypít 100 až 200 litrů červeného vína za den,” říká Duleba. 
Současně ale poukazuje, že tím spíš nemůže občasné popíjení Merlotu nebo Cabernet Sauvignonu ublížit.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.